Taneční představení Flashback ve Veletržním paláci NG v Praze

Taneční představení Flashback ve Veletržním paláci NG v Praze

Taneční představení Flashback ve Veletržním paláci NG v Praze

Taneční sólo Flashback vynikající tanečnice a choreografky Andrey Miltnerové v jedinečném prostoru Veletržního paláce jako představení pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s Národní galerií v Praze a o.s. Motus. Bude uvedeno v rámci cyklu Tanec v galerii, a to 28., 29. a 30. listopadu 2013 v 16.30 v Malé dvoraně Veletržního paláce NG v Praze. „V rámci cyklu Tanec v galerii chceme oslovit nové diváky, zprostředkovat vnímání tance mimo tradiční prostory a divadelní kontext, chceme zpřístupnit a ukázat jako atraktivní nejen výsledek, tedy představení, ale také tvůrčí proces. Veletržní palác je prostor, který umožňuje propojit výtvarné umění a tanec nevšedním způsobem,“ říká ředitelka centra SE.S.TA Marie Kinsky.
Uvedení představení Flashback nabídnou kontrast mezi křehkostí tančícího těla a velkolepostí otevřeného prostoru Veletržního paláce. Je určeno jak divákům, kteří přijdou na představení, tak i náhodným příchozím, kteří vstoupí do galerie. Tím se vlastně a záměrně představení stává součástí galerie, stává se jednou z instalací, ale je to instalace výjimečná v tom, že nesetrvá, ale pomine, odehraje se jen jednou za den a tak se divák i náhodný příchozí stávají svědky určitého „uměleckého zázraku“.
Andrea Miltnerová je zkušená britská tanečnice a choreografka českého původu, která se přes klasický balet a specializaci na barokní tanec dostává až k tanci současnému, do kterého proniká velice svébytně a originálně. Své pohyby, gesta a celé své bytí v představení Flashback doslova doluje Miltnerová kousek po kousku ze svého nitra. Žádný z jejích pohybů není náhodný, její „cesta hledání paměti těla“ je podle pořadatelů velmi propracovanou a vytříbenou choreografií. Svou neúnavnou prací se dostává až k impulsům vycházejícím z jejího podvědomí, filtruje a vyřazuje z nich klišé a snaží se dobrat toho nejzákladnějšího a nejpravdivějšího, co v sobě nese.
Představení Flashback Andrey Miltnerové vzniklo v květnu 2013 v intimním prostředí divadla Alfred ve dvoře za pomoci světelného designu Jana Komárka a hudebního doprovodu na kalimby a „guitar prepare“ kanadského skladatele Rainera Wiense. Výjimečnost nového uvedení tkví v tom, že během října a listopadu bude představení adaptováno na zcela opačné prostředí. Návštěvníci Veletržního paláce mají možnost vidět během běžných otevíracích hodin umělce jak při jejich tvůrčím procesu, tak při samotném uvedení představení Flashback. Vstup zdarma.

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: