Tenze – dvě ženy spojené elektřinou. Premiéra v divadle Ponec

Tenze – dvě ženy spojené elektřinou. Premiéra v divadle Ponec

Tenze – dvě ženy spojené elektřinou. Premiéra v divadle Ponec

V pátek 4. října se v divadle Ponec uskuteční premiéra experimentálního pohybového představení Tenze choreografky Markéty MAII Kuttnerové a performerky Jany Vrány. Projekt, který se pohybuje na hranici výzkumu a performance, hledá odpověď na otázku, do jaké míry lze vytvořit a ovlivnit pohyb bez lidského vědomí. Zjistit se to snaží skrze vysílání elektrických impulzů zařízením TENS přímo do svalů tanečnice. „Dalším impulsem pro směr naší tvorby nám byl švýcarský hudební skladatel Joshua Koch, který využívá ke tvorbě hudby zařízení Analogue Modular Sound System. Tento analogový syntetizátor je, skrze schopnost sám generovat průběh změn zvuků, z části tvůrcem hudby. Na podobném principu je založen i původ pohybu,“ vysvětluje choreografka Markéta MAIA Kuttnerová. Zařízení TENS, neboli Transkutánní Elektrická Nervová Stimulace, je napojeno přímo na interpretku a živě používáno během představení. „Nevytváříme si sami pohyb a hudbu, ony samy jsou schopny se vytvořit. My udáváme korekturu a konečný tvar,” dodává.
„Téma manipulace, ovlivňování a tzv. loutkářství v dnešní společnosti nás vedlo k úvahám, zda může vzniknout pohyb, o kterém nerozhoduje náš mozek, ale jiný element. Je možné z tohoto bezprostředního fyzického zážitku nalézt jiný pohybový směr, který se zároveň neuzavře do současného klišé? To jsou otázky, které jsme si při přípravě kladli,“ upřesňuje MAIA. Projekt vznikal pod přísným technickým dohledem vývojáře a kreativce Tomáše Suchana.
Po představení bude následovat diskuze s tvůrci a diváci budou mít zároveň možnost sami na sobě přístroj TENS za asistence aplikovat. Performance Tenze je první z pěti podzimních premiér již 13. sezóny divadla Ponec. Markéta MAIA Kuttnerová Začínala u výrazné taneční pedagožky Petry Blau (ZŠ Karlovy Vary). Poté pokračovala ve studiu na Konzervatoři Duncan centre (absolutorium v roce 2011) včetně zahraniční stáže na nizozemské Fontys Hogeschool voor de Kunsten. Interpretačně se podílela na umělecko-vzdělávacím projektu Špalíček Bohuslava Martinů autorky Evy Blažíčkové. Vytvořila několik menších choreografií, které uvedla např. na festivalu Szolo-Duo 2009 a 2012 v Budapešti  (duety Engulfment a Planetoid LV-426).
Umělecký zájem Markéty spočívá především v autorské tvůrčí činnosti. Po studiích uvedla v březnu 2012 svůj debut LV-426 (uvedení také na festivalech Česká taneční platforma 2012, Malá Inventura 2013, Enter 6: Biopolis Festival a v Ostravě, Jihlavě a též v Německu a Rusku). V současné době žije částečně ve Švýcarsku, kde společně s Romanou Ramer realizuje představení Nachtgeschwister (premiéra 25. 5. 2013). V letošním roce připravila Markéta výjimečnou premiéru (jediné uvedení) Breath control, třídílný site-specific projekt vytvořený exkluzivně pro pražský Era svět. Experimentální projekt Tenze (premiéra 4. 10. 2013, divadlo Ponec, Praha) chystá v umělecké spolupráci s brmlab-hackerspace prague a s Centrem DOX. Markéta je spoluzakládající členkou pražského uměleckého sdružení Eks (Hon na lišku; 2012). Jana Vrána Absolvovala v roce 2008 Konzervatoř Duncan centre v Praze. Už během studia byla oceněna na mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové, a poté absolvovala stáž na Institut del Theatre v Barceloně. Důraz klade na vlastní tvorbu (Electra 2012, Sfinga 2011, Magnet 2009, Včely 2006, Katarze 2004), v níž zkoumá rozmanité podoby tanečního projevu a zážitky každodenní tělesnosti. Dále pracuje jako taneční interpret a pohybový model pro další média jako je fotografie, film. Spolupracuje     s designéry, např. šperkařkou Danou Bezděkovou, módní návrhářkou Petrou Ptáčkovou ad. na fashion shows nebo výtvarných instalacích. K dalším významným spolupracím patří tvorba s choreografkou Angelou Lamprianidou /ES/ a improvizátorem Martinem Zbrožkem. Interpretačně se podílela na desítkách inscenacích např. v performancích Kateřiny Stupecké (Sunyata – Cena Sazky 2010), bratří Formanů (Obludárium, Čarokraj, Kráska a  zvíře), Roberta Wilsona (Káťa Kabanová, ND). Zdroj: divadlo Ponec

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: