Tři balety na hudbu Leonarda Bernsteina připomenou 100 let od jeho narození

Tři balety na hudbu Leonarda Bernsteina připomenou 100 let od jeho narození

Tři balety na hudbu Leonarda Bernsteina připomenou 100 let od jeho narození

„Abyste dokázali něco úžasného, potřebujete dvě věci: plán a nedostatek času,“ prohlásil skladatel Leonard Bernstein, autor muzikálu West Side Story. Královská opera v Londýně se jeho výrokem inspirovala a ve velmi krátkém čase připravila baletní program, kterým připomene 100 let od narození tohoto skladatele. Komponovanému baletnímu programu na Bernsteinovu hudbu vévodí hned dvě světové premiéry. První nese název Yugen a vytvořil ji stálý choreograf souboru Wayne McGregor. Druhá pojmenovaná Corybantic Games je od hostujícího choreografa Christophera Wheeldona. Jádro komponovaného večera pak tvoří obnovená inscenace Věk úzkosti choreografa Liama Scarletta, kterou vytvořil v roce 2014 na hudbu Bernsteinovy Druhé symfonie. Přímý přenos z Londýna bude v českých kinech k vidění 27. března 2018.

„Hodně naposlouchávání, a pak najednou přijde něco, co vás zasáhne jako ideální volba pro baletní etudu,” reaguje choreograf Wayne McGregor na dotaz, jak postupoval při vytváření tanečního příběhu na Bernsteinovu hudbu. „Bernstein složil bezpočet perel přímo pro divadelní, muzikálový, potažmo filmový svět, takže pro mě bylo velice složité vybrat si z toho jedno jediné dílo pro baletní adaptaci,” podotýká k tomu další choreograf Christopher Wheeldon.
Oba choreografové byli navíc pod poměrně velkým časovým presem. Královský balet je jedna z mnoha kulturních institucí, které se rozhodly přispět vlastními a zbrusu novými autorskými díly k celosvětovým oslavám jubilea skladatele, dirigenta, hudebního pedagoga a popularizátora nejen klasické hudby.
„Wayne mohl pracovat na své etudě tuším asi jen tři týdny, já o něco déle a souběžně s dalšími zakázkami, takže to byla tzv. panická scéna, úplná zběsilost,” podotýká Wheeldon. „Řídili jsme každý svůj soubor v sousedících tanečních zkušebnách, takže člověk tu a tam mohl přes okno pokukovat, co tvoří ten druhý. A jak už to bývá, zrovna když se vám něco nedaří a všechno kolabuje, v druhé zkušebně v té samé chvíli excelují s úžasnými finesami,” dodává McGregor.
Pro oba choreografy byla tato práce jakýmsi baletním návratem do domoviny, protože oba tvoří pro různé světové baletní i taneční scény. „Je to krásné setkat se takhle znovu na novém díle s tanečníky, s nimiž jste v minulosti skvěle spolutvořili a jste na téže vlně, a k tomu poznat úplně nové tváře s fantastickými dovednostmi – a to všechno zkombinovat v tom samém díle,” vysvětluje Wheeldon.
Tvůrci chtějí prostřednictvím tance poukázat na celou šíři Bernsteinova hudebního talentu. Americký skladatel sám proslul tím, jak dokázal propojovat vážnou a populární hudbu. Byl celý život věrný svému mottu: „Neškatulkuji hudbu do různých směrů, historických souvislostí, nepoměřuji hudbu klasickou s hudbou populární. Rozlišuji jen mezi hudbou dobrou a špatnou.” Trailer zde.

Kdy a kde:

27. března od 20:15 – přímý přenos
Praha – Bio Oko
Hradec Králové – Bio Central

9. dubna – záznam
Zlín – GA Cinema

Zdroj: Balet v kině

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: