Unlit Horizon, premiéra tanečního filmu ve virtuální realitě

Unlit Horizon, premiéra tanečního filmu ve virtuální realitě

Unlit Horizon, premiéra tanečního filmu ve virtuální realitě

V galerijním prostoru SmetanaQ se od 1. do 7. března 2018 nabídne návštěvníkům možnost vstoupit do jiné reality a sdílet společný prostor s tanečníky choreografie Unlit Horizon. Prostřednictvím technologií virtuální reality se diváci ponoří do digitálního světa, který jim přinese imerzní zážitek.

Autoři projektu Mária Júdová a Andrej Boleslavský jsou prvními laureáty ceny MAYA, kterou loni na jaře vyhlásil Festival tanečních filmů. Cena se uděluje nejlepšímu námětu na taneční film a spočívá v technické podpoře a finančním příspěvku, které věnoval hlavní partner ceny – Kyliánův nadační fond v Praze přímo na realizaci vítězného filmového konceptu.
„Neuběhl ani rok a vítězný námět ceny MAYA je na světě,“ komentuje premiéru Jana Návratová, umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů: „Je to velké zadostiučinění a důkaz toho, že tvorba v tomto žánru přináší své ovoce, že tanec a film jsou si jednoduše souzeni.“
Mária Júdová a Andrej Boleslavský zpracovali ve formátu virtuální reality původní choreografii Markéty Kuttnerové LV-426, jejímiž filmovými protagonisty jsou Fanny Barrouquère a Branislav Bašista. Tvorbě pro VR se Júdová a Boleslavský věnují dlouhodobě, v roce 2015 například představili mezinárodní scéně VR film Dust, který bude rovněž možné zhlédnout ve SmetanaQ. „Dust bude ke zhlédnutí v site specific verzi. Divák se ocitne v digitální reprezentaci stejného prostoru, v jakém se nachází i ve skutečnosti. Tato prezentace má dva důvody – jednak posiluje uvěřitelnost, že všechno, co je vidět, je reálné. Za druhé tím člověk získá jakousi super schopnost vidět skrze zdi. Zejména díky lokaci, jakou má SmetanaQ, bude výsledek spektakulární. Což je další důležitý aspekt, VR by se měla k realitě nejen přibližovat, ale i se od ní vzdalovat, nabídnout něco, co v reálu možné není,“ doplňuje jeden z autorů filmu Andrej Boleslavský, který spolu s režisérkou natočil svůj nový snímek v Institutu intermédií.
Film Unlit Horizon je natočen v takzvané room-scale virtuální realitě, divák se tedy může dívat nejen kolem sebe, ale i měnit úhel pohledu. Diváci budou mít celý týden možnost zhlédnout umělecké dílo na pomezí filmu, výstavy a tance. „Snímek je jedenáctiminutový imerzní zážitek ve VR, který prozkoumává hranice mezi virtuálním a skutečným světem. Diváci se pomocí VR headsetu (brýlí pro virtuální realitu) mají možnost ocitnout v bezprostřední blízkosti tanečníka a vnímat performance z různých perspektiv. Unlit Horizon je demonstrací toho, čím se tanec, performance, film a zvuk mohou stát v budoucnosti virtuální reality,“ říká autorka projektu Mária Júdová.
Taneční film ve virtuální realitě bude hlavním tématem přednášky autorů, v níž objasní principy snímání a projekce VR obrazu tělesného pohybu a nastíní potenciál vztahu počítačové technologie a umění. Přednáška proběhne v den premiéry nového filmu 1. března v 17.00.  Samotný snímek bude možné zhlédnout každý den od 2. do 7. března od 11 do 18 hodin v prostorách galerie SmetanaQ. Vstup bude zdarma.

Zdroj: Festival tanečních filmů

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: