V Národním divadle bude mít premiéru balet Johna Cranka Romeo a Julie

Legendární balet Romeo a Julie na hudbu Sergeje Prokofjeva si během své více než osmdesátileté existence od brněnské světové premiéry našel pevné místo na mezinárodních jevištích a patří k pilířům klasického repertoáru předních světových souborů. Nyní ho v choreografii Johna Cranka premiérově uvádí i Balet Národního divadla. Česká premiéra proběhne 10. února 2022 ve Státní Opeře.

Romeo a Julie (Balet ND).

Romeo a Julie (Balet ND).

Kdo by neznal osudový příběh lásky mladých milenců z Verony, jejíž naplnění brání nenávist dvou rodů? Tato tragédie však nevypráví jen o konfliktu v dávné Itálii, je to nadčasová výpověď o naší netoleranci, lidské zášti, jež žene člověka proti člověku ve jménu čehokoliv… Romeovi a Julii rozumíme stejně jako Shakespearovi vrstevníci na konci šestnáctého století či diváci brněnské baletní premiéry v temném ovzduší těsně před vypuknutím druhé světové války v roce 1938.

„Balet ND nyní přináší na jeviště Státní opery verzi Johna Cranka, jenž mimořádným způsobem tlumočí Shakespearův příběh tragické lásky podmanivou řečí tance. Živě vykreslené postavy, úchvatné pas de deux, rychlé šermířské souboje, barvité sborové scény umocňuje původní scénická a kostýmní výprava světově proslulého výtvarníka Jürgena Roseho. Navíc tato ikona světové scénografie osobně zde v Praze na výtvarnou složku inscenace dohlíží, cizeluje, hledá pověstný Crankův odstín červené barvy – a to s precizností sobě vlastní,“ dodávají zástupci Baletu ND.

John Cranko postavil původně Romea a Julii pro balet milánské La Scaly, v hlavních rolích se představili slavná Carla Fracci a Mario Pistoni v Benátkách roku 1958. Ve světě velmi rozšířená inscenace pochází z roku 1962, kdy v hlavní roli zazářila Márcia Haydée spolu s Rayem Barrou. Na repertoáru ji má řada světových souborů (například Kanadský národní balet, Australský balet, Balet pařížské Opery, Vídeňský státní balet, The Joffrey Ballet v Chicagu, Teatro Municipal de Santiago v Chile, Finský národní balet, Čínský národní balet, Bavorský státní balet, Bostonský či Washingtonský balet). Nyní Crankova Romea a Julii uvádí i Balet Národního divadla.

Zdroj: 2media.cz

Témata článku

John CrankoRomeo a Julie

Balet Národního divadla

Státní opera

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: