V NoD zahájí sezónu projekt Vejce

V úvodu sezóny 2011/2012 uvede Experimentální prostor ROXY/NoD ve světové premiéře novou inscenaci tandemu Kolečko – Svoboda s názvem Vejce. Hra Vejce byla napsána už před dvěma lety jako zakázka pro Divadlo Na Vinohradech, kde měla být uvedena v režii tehdejšího kmenového režiséra vinohradské scény Daniela Špinara. Umělecké vedení však projekt těsně před první čtenou zkouškou zastavilo z uměleckých důvodů, které se týkaly jeho výhrad k textu. Po dvou letech se černá komedie o rakovině dočká v režii Tomáše Svobody uvedení na scéně, která se nachází vůči vinohradskému divadlu na protipólu pomyslného divadelního spektra. Hra Petra Kolečka Vejce trefně zapadá do naší experimentální dramaturgie teatra NoD. Bude to absurdní kaleidoskop podivných komunikací, vztahů a konfliktů v současném pachtění se po jistém řádu, vše v minimalistickém ražení. Divadlo NoD se také těší na skvělé obsazení: Ondřej Pavelka, Jana Stryková, Alena Štréblová a další. Děkuji Tomáši Svobodovi, že se ujal režie a také uměleckému vedení Vinohradského divadla, že tento projekt pohřbilo, i když ho nechalo vzniknout. Absurdita této situace a obava ze změny je totiž téměř identická s posláním Kolečkova Vejce,“ komentuje Adam Halaš, umělecký šéf Experimentálního prostoru ROXY/NoD.
Komedie, jejímž hlavním hrdinou je český vynálezce léku na rakovinu, je původně inspirována úspěchy české vědy. Nakonec se však jejím základním stavebním kamenem stává konflikt superúspěšného českého vědce ověnčeného Nobelovou cenou a zhýralého bývalého divadelního režiséra, který se objeví u sousedky na zahradě, protože ho tato žena přitahuje svými obrovskými úspěchy v pěstování afrikánů.
Žánrově se hra dá označit jako existenciální taškařice. Vzhledem k místu, kde se bude inscenace odehrávat – nekonvenční ROXY/NoD – a tvůrčímu týmu inscenace, se dá očekávat dosti divoká jízda. Diváci se dále mohou těšit na herecké výkony Ondřeje Pavelky, Petra Pěknice či Svobodových dvorních hereček Jany Strykové a Aleny Štréblové. Premiéra je naplánována na 30. října, reprízy na 1. a 2. listopadu 2011. Zdroj: ROXY/NoD

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: