V pařížském Musée Rodin připravují výstavu zasvěcenou tanci

Musée Rodin nabídne od 6. dubna do 22. července 2018 expozici Rodin et la danse (Rodin a tanec). Výstava představí na padesát Rodinových kreseb a slavnou sérii Mouvements de danse, která nebyla za jeho života nikdy vystavena. Auguste Rodin (1840‑1917) se setkával s významnými tanečníky své doby, např. s Isadorou Duncanovou, Loïe Fullerovou, kambodžskými tanečnicemi nebo japonskou tanečnicí Hanako.

Od devadesátých let 19. století docházelo v tanečním umění k významným změnám, kdy se tanec postupně vymaňoval z kodifikovaných divertissements a světské zábavy. Rodin, který byl vůči těmto změnám velmi citlivý, projevil velký zájem o výjimečné taneční osobnosti své doby. Jeden z nejsilnějších zážitků pro něj představovalo setkání s kambodžskými tanečnicemi v roce 1906 v Paříži. Po jejich odchodu prohlásil, že „s sebou odvezly krásu světa“.
Setkání s tancem přivedlo Rodina k propojování tance a sochařství a ke zkoumání možností lidského těla. Zajímal se o tanec ve všech jeho podobách, ať už šlo tance folklorní nebo orientální, vystoupení kabaretních tanečníků nebo hlavní osobnosti dobového tance. S Isadorou Duncanovou je např. pojil společný zájem o starověký tanec. Zdroj: Musée Rodin

Témata článku

Francie

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: