V Praze byly předány Ceny Divadelních novin za sezonu 2016/2017

Režisér Jan Nebeský za inscenaci Nora (Domeček pro panenky) v Divadle pod Palmovkou a Miloslav König za herecký výkon v opeře Deník zloděje byli mezi vítězi Cen Divadelních novin. Ocenění bilancující sezonu 2016/2017 byla 23. listopadu 2017 předána v Praze. Ceny se udělují jednotlivcům či tvůrčímu týmu za mimořádné umělecké výkony v libovolné divadelní profesi v sedmi kategoriích. Cílem je upozornit na významné počiny českého divadla.

V oboru alternativního divadla byli oceněni Lukáš Brychta, Kateřina Součková a Štěpán Tretiag za projekt Pomezí připravený ve vybydleném domě v pražském Karlíně. V kategorii Hudební divadlo zvítězil Jiří Heřman za režii a Marko Ivanovič za hudební nastudování inscenace opery Láska na dálku na jevišti Národního divadla Brno.
V oblasti tanečního a pohybového divadla získali nejvíc hlasů Rostislav Novák ml., Rostislav Novák st., Jozef Fruček a Linda Kapetanea za performanci Black Black Woods, kterou uvedl soubor Cirk La Putyka. Jde o poslední díl rodinné trilogie, patří do ní ještě inscenace Family a Roots.
Cenu za loutkové a výtvarné divadlo dostal Filip Homola za inscenaci s názvem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. Premiéru měla v libereckém Naivním divadle. Za divadelní publikační počin byli oceněni Viktor Kronbauer a Denisa Šťastná za publikaci divadelních snímků tohoto předního fotografa, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav.
Čtrnáctideník Divadelní noviny oceňoval nejlepší počiny posedmnácté. „O cenách rozhoduje porota složená z našich redaktorů a přispěvatelů, členů Společnosti Divadelních novin a přizvaných odborníků. Jsou vyjádřením jejich uměleckých, etických a společenských hodnot. Tím se liší od šířeji pojatých Cen divadelní kritiky, které vyhlašuje časopis Svět a divadlo, i od jiných podobných anket. Vztahují se k uplynulé sezoně, nikoli ke kalendářnímu roku,“ řekl ČTK šéfredaktor Josef Herman.
Laureáti obdrželi diplomy vytvořené „na míru“ z fotografie související s oceněným počinem a výtvarný artefakt autora, který s tímto periodikem spolupracuje. Letos jím byl Tomáš Bambušek, který v Divadelních novinách publikuje komiksový seriál Papírek.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: