V Praze proběhne mezinárodní novocirkusová konference Circus and Its Others II.

V Praze proběhne mezinárodní novocirkusová konference Circus and Its Others II.

V Praze proběhne mezinárodní novocirkusová konference Circus and Its Others II.

Více než pět desítek účastníků z celého světa vystoupí na mezinárodní novocirkusové konferenci Circus and Its Others II., která se koná od 27. do 29. srpna 2018 v rámci Letní Letné v Divadle DISK. Konference, jejímž hlavním pořadatelem je CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, se soustředí zejména na problematiku „podoby a proměny" současné (novo)cirkusové praxe. Mezi hlavními řečníky se objeví absolventka National Circus School v Montrealu a bývalá členka souboru Circus Cirkör Marie-Andrée Robitaille ze Stokcholmu, vedoucí uměleckého výzkumu a pedagožka Camilla Damkjaer z Kodaně či artistka Erin Ball s teatroložkou Karen Zaiontz z Kanady, jež se zaměřují na praxi v oboru cirkusu s tělesným hendikepem.

„Konference Circus and Its Others II. je největší akademickou událostí zaměřenou na cirkus, která se kdy v České republice konala. Jsme poctěni, že se CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus jako hlavní pořadatel podílí na vytvoření platformy pro setkání odborníků na cirkus z celého světa, a umožní tak mnohovrstevnatou diskuzi,“ říká Veronika Štefanová, vedoucí výzkumu a dokumentace v centru pro nový cirkus CIRQUEON. Konference se zaměří zejména na proměny současné (novo)cirkusové praxe. „Do tohoto tématu je zahrnuta problematika genderu, pop kultury, sexuality, tělesnosti i lidských fyzických a mentálních schopností či omezení ve vztahu k cirkusu,“ upřesňuje Štefanová.
„Nejen pro CIRQUEON, ale pro celou českou novocirkusovou scénu je konference obrovskou příležitostí. Příležitostí rozvést dialog na nejvyšší akademické úrovni ve velmi přátelské a inspirativní atmosféře. A také příležitostí odprezentovat svoji práci širokému spektru profesionálů z celého světa. Podařilo se nám propojit české univerzity Akademii múzických umění a Univerzitu Karlovu s Broch University v Torontu, Union College v New Yorku a University of Copenhagen a s dalšími pracovišti. To je pro další rozvoj a emancipaci takhle mladého uměleckého druhu velmi důležité. Veřejnost vidí hlavně artistické výkony a fyzický tréning, ale za tím je obrovská a velmi seriózní práce,“ říká Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu Centra pro nový cirkus.
V Praze tak v průběhu tří dnů vystoupí přes padesát vědců a praktikujících umělců z oboru, a to od Austrálie až po Kanadu. Hlavními mluvčími konference Circus and Its Others II. budou Marie-Andrée Robitaille a Camilla Damkjaer. Marie-Andrée Robitaille je absolventkou National Circus School v Montrealu a bývalou členkou souboru Circus Cirkör. V roce 2011 založila na Stockholm University of Arts projekt Gynoïdes, který se věnuje výzkumu role ženy v cirkuse. A o tomto tématu přijíždí promluvit do Prahy. Camilla Damkjaer je vedoucí uměleckého výzkumu a pedagožka na University of Southern Denmark v Kodani. Na konferenci bude mít přednášku Circus and yoga as each other's other, o zastoupení cirkusu v jiné pohybové praxi, kterou je Ashtanga jóga. Dále vystoupí artistka Erin Ball a teatroložka Karen Zaiontz z Kanady, které společně představí výzkum The Adaptive Body in Contemporary Circus Arts (Adaptivní tělo v současném cirkusovém umění), v němž se zaměřují na praxi v oboru cirkusu s tělesným hendikepem.
Po montréalskem vzoru, kdy se první ročník konference odehrál na pozadí festivalu Completèment Cirque v Montréalu, se bude konat i pražská konference v rámci Letní Letné v Divadle DISK. Ve spolupráci s festivalem Letní Letná tak organizátoři připravují showcase českých profesionálních umělců a souborů. Během tří dnů budou mít návštěvníci možnost vidět celá představení Bratrů v tricku, Loser(s) Cirque Company, Vít Neznal & kol., Cink Cink Cirk, Feel the Universe Circus Company, Circo Frico a další. „Naší snahou je odprezentovat zahraničním hostům širokou škálu české novocirkusové scény a umožnit navázání dalších mezinárodních kontaktů,“ upřesňuje Maršíková.

Zdroj: CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: