V prvním ročníku soutěže European Dance Competition Brno získalo ocenění 21 juniorských tanečníků ze střední Evropy

Na konci června se v Janáčkově divadle uskutečnil první ročník mezinárodní taneční soutěže pro juniorské tanečníky ve věku od 12 do 18 let. Do soutěže se přihlásilo 67 tanečníků ze třinácti tanečních konzervatoří a baletních akademií z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Do finále jich postoupilo 33, oceněných bylo 21 mladých talentů. Ti nejnadanější získali lukrativní stáže na baletních školách v Kanadě či Berlíně. 

Zdroj: divadlo.cz

Zdroj: divadlo.cz

European Dance Competition Brno je novým ambiciózním projektem, který pořádá Balet Národního divadla Brno ve spolupráci s brněnskou baletní školou Filiánek. Cílem soutěže je stát se platformou pro objevování, podporu a propagaci nových nadějných tanečních talentů. Zaměření soutěže bylo oproti předešlým pokusům širší – soutěžit mohli tanečníci zaměřující se na současný tanec, a to bez povinnosti prokazování mimořádných dovedností v klasické taneční technice.

V odborné porotě zasedli bývalý šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska, umělecký ředitel Evropské baletní Grand Prix Boris Nebyla, emeritní první sólistka Mariinského divadla Anastasia Matvienko, uznávaný choreograf Lukáš Timulak a Simona Noja-Nebyla, bývalá první sólistka Vídeňského státního baletu.

V prvním kole, které se konalo 27. června, předvedlo 67 mladých tanečníků celkem 71 klasických variací a moderních choreografií. Ve finále o dva dny později pak porota hodnotila 33 tanečníků a ocenění nakonec získalo 21 tanečníků.

Během tří dnů měli mladí tanečníci možnost trénovat s šéfem baletu NdB Máriem Radačovským nebo Lukášem Timulakem, zaměřujícím se na současnou choreografii. Tanečníkům, kterým se nepodařilo postoupit do finále, byly umožněny klasické i současné masterclasses s baletní mistryní Janou Přibylovou nebo bývalou demisólistkou baletu NdB Kristýnou Kmentovou.

Ocenění tanečníci získali kromě uznání poroty také hodnotné dary od partnerů: letní masterclasses se světovými baletními hvězdami Denisem Matvienkem a Ninou Ananiashvili, pobyt na tanečním kempu na Vysočině, poukázky na nákup v Dance shopu či poukázky do Národního divadla Brno. Univerzálně nadaní tanečníci získali stáže na prestižních tanečních školách – týdenní stipendium na Staatliche Ballettschule Berlin nebo intenzivní letní masterclass na École supérieure de ballet du Québec v Kanadě.

„Po vzniku juniorského baletu NdB 2 přišel na svět také důležitý projekt taneční soutěže. Oba projekty pomáhají Baletu NdB v hledání talentů a etablování značky na mapě Evropy. Úroveň prvního ročníku překročila má očekávání i přesto, že nebyla udělena cena Grand Prix – umělecký roční kontrakt v baletu NdB 2. Osobně považuji za velmi důležité v tomto projektu pokračovat, a po důkladné analýze budeme další ročník posouvat k ještě vyšší úrovni,“ zhodnocuje Mário Radačovský, ředitel soutěže.

Další ročník soutěže se bude konat v roce 2025.

Zdroj: Michaela Paučo, divadlo.cz

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: