V rámci oslav Mezinárodního dne tance vystoupí přes čtyři stovky tanečníků

Mezinárodní den tance je celosvětově uznávaný svátek vyhlášený UNESCO, který každoročně připadá na 29. dubna jako památka narození tanečního reformátora Jeana‑Georgese Noverra. Součástí oslav, které společnost Art 4 People v České republice chystá, je vždy GALA profesionálních tanečních souborů na Nové scéně Národního divadla, GALA tanečních konzervatoří a celodenní program na Střeleckém ostrově v Praze a na desítkách míst po celé zemi.

V rámci oslav Mezinárodního dne tance vystoupí přes čtyři stovky tanečníků

V rámci oslav Mezinárodního dne tance vystoupí přes čtyři stovky tanečníků

Letošní oslavy Mezinárodního dne tance započnou již v sobotu 27. dubna, kdy se v Národním divadle sejde výběr toho nejlepšího z českých tanečních konzervatoří. O den později, tedy v neděli 28. dubna, na konzervatoristy naváží kolegové z profesionálních tanečních souborů téměř všech českých národních a regionálních divadel. Program bude složen z choreografií předních sólistů baletu i ikon moderního tance. Na programu bude mj. vystoupení baletního sólisty Michala Krčmáře, který již řadu let působí jako étoile ve Finském národním baletu.  

Tanec je pro širokou veřejnost

Oslavy vyvrcholí v pondělí 29. dubna celodenním programem na Střeleckém ostrově v Praze. Na scéně budou k vidění desítky tanečních vystoupení nejlepších profesionálních ale i hobby tanečníků z Česka i ze zahraničí. Během oslav se tak na jeviště postaví až čtyři stovky performerů. Pro tancechtivé bude dále nachystaná i řada tanečních workshopů různých žánrů, společných tréninků a tančíren. O hudební program se postará zpěvák, skladatel a tanečník Petr Toms (Štolba), který spolu se svou kapelou Pekař na místě odehraje hodinový koncert. Pekařova píseň Vrcholky a pády se navíc stává hitem letošních oslav a tanečník a finalista poslední řady StarDance, Jakub Mazůch, na ni připraví celorepublikový flashmob

Flashmob má za cíl přitáhnout k tanci pozornost, povzbudit převážně mladou generaci, aby se skrze tento přirozený pohyb uměla vyjadřovat, a byla na něj v kulturním prostředí zvyklá. „Byť nám letos grantová komise Ministerstva kultury ukázala záda, a na akci nám po několika letech nepřispěla jedinou korunou, věříme, že organizace oslav Mezinárodního dne tance je jedna z nejlepších cest, jak široké veřejnosti ukázat, že tanec je úžasná forma umění, která má na kulturním poli své jednoznačné místo“, říká Martin Kolda, iniciátor projektu ze společnosti Art 4 People.

Program MDT 2024:

27. 4. 2024 Gala tanečních konzervatoří (vstupenky v prodeji zde)

28. 4. 2024 Gala profesionálních tanečních souborů (vstupenky v prodeji zde)

29. 4. 2024 Celodenní program na Střeleckém ostrově v Praze

  • celorepublikový flashmob
  • taneční vystoupení a show
  • taneční workshopy, společný trénink u baletní tyče
  • večerní tančírny a koncert
  • networking uměleckých šéfů, choreografů, pedagogů a dalších profesionálů z oblasti tance 
     

Kompletní program najdete na webu akce www.mezinarodnidentance.cz, aktuality pak na Facebooku či Instagramu, kde má video flashmobu již přes 26 tisíc přehrání.

Zdroj: Art 4 People

Témata článku

Art 4 PeopleMezinárodní den tance

Střelecký ostrov

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: