Věra Ondrašíková & Kolektiv uvedou v březnu projekt Witness

Přesně pět let od uvedení premiéry inscenace GUIDE (3. 12. 2015) přichází choreografka Věra Ondrašíková a její tým s novým projektem s názvem Witness. Původní termín premiéry 1. prosince 2020  byl přesunut na 16. března 2021.

Witness. Foto Vojtěch Brtnický.

Witness. Foto Vojtěch Brtnický.

Witness naváže na mezinárodně uznávaný projekt GUIDE, který dosáhl k dnešnímu dni téměř 60 repríz. GUIDE obdržel tři ocenění na České taneční platformě 2016 (Cenu diváků, Cenu za světelný design a cenu Tanečník roku pro Jara Ondruše). Inscenace byla vybrána mezi prestižní AerowavesTwenty17 a byla prezentována v rámci Aerowaves Spring Forward v dánském Aarhusu. Dále byla uvedena v drážďanském Hellerau, na festivalu One Dance Week v Plovdivu, SIDance v Soulu, na festivalu V4 Dance v New Yorku a New Orleans,  na festivalu Unidram v Potsdami ad. 

První nápad na to, s čím nyní Věra Ondrašíková se svým týmem předstupuje před pražské publikum, se zrodil před třemi lety v New Yorku. Iniciační impuls k tvorbě totiž  vznikl ze setkání Věry Ondrašíkové a Ikue Mori, japonské hudebnice žijící v New Yorku, a to v rámci rezidence Prague-New York Effects. Během rezidence Ikue Mori nedostala nic ze základních technických požadavků pro svoji práci a obě umělkyně tak musely od základu přehodnotit své plány, které měly před prvním setkáním v NY. Věra se rozhodla zajít do přilehlého Central parku, aby přišla na jiné myšlenky. Dlouhou dobu pozorovala střídavě zahradníky, kteří prořezávali větve, a kolemjdoucí, kteří si přišli do parku sníst fastfoodový oběd. Požádala zahradníky, aby jí jednu z větví věnovali. Dvoumetrovou větev přenesla do Bohemian Hall v Českém centru v New Yorku a přesvědčila Ikue Mori o tom, že bude jejich jedinou rekvizitou. 

První skicu budoucího projektu prezentovala choreografka Věra Ondrašíková v rámci rezidence v New Yorku, tedy 1. 12. 2017 (tedy tři roky před plánovanou premiérou, a to na den) společně s přední elektronickou hudebnicí na newyorské scéně Ikue Mori. 

Z prvotního nápadu zůstal strom jako materiál i jako metafora. Jeho možnosti fyzikální, fyzické, estetické i symbolické pak Věra zkoumala spolu se svými spolupracovníky a hlavně s tanečníky Jarem Ondrušem a Davidem Králíkem. Někdejší newyorská náhoda tak způsobila, že se ústředním tématem její nejnovější inscenace stává opět člověk (jako v projektu GUIDE), tentokrát však v konfrontaci s netradičním jevištním „partnerem“.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku

Věra OndrašíkováWitness

Divadlo Ponec

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: