VerTeDance a Jiří Havelka uvedou v Ponci Flow

VerTeDance a Jiří Havelka uvedou v Ponci Flow

VerTeDance a Jiří Havelka uvedou v Ponci Flow

Jiří Havelka a soubor VerTeDance nazkoušeli novou inscenaci Flow, kterou premiérově uvede divadlo Ponec ve dnech 21. a 22. listopadu 2016. Po cenami ověnčené Korekci (2014) a site-specific projektu Naučená bezmocnost (2013) je to třetí společná práce divadelního režiséra s tanečníky ze souboru VerTeDance. Zároveň jde o další spolupráci souboru se zástupci alternativní hudební scény – inscenaci naživo doprovodí skladatelka Beata Hlavenková. „Představení Flow se snaží o nemožné – zastavit čas, zachytit okamžik, nevnímat skutečnost útržkovitě, nýbrž jako tok, trvání. Můžeme se propadnout do přítomného okamžiku, když čas neomylně plyne vpřed?,“ ptají se tvůrci.

Čtveřice tanečníků (Helena Arenbergerová, Martina Hajdyla Lacová, Veronika Knytlová a Jaro Ondruš) v dialogu s experimentální skladatelkou Beatou Hlavenkovou zkoumají vztahy mezi vnímáním času, štěstí, mezi trváním a lidským egem. Inspirují se mimo jiné citátem amerického herce a mistra bojových umění: Vyprázdni svou mysl, buď beztvárný. Bez tvaru, jako voda. Když dáš vodu do hrníčku, stane se hrníčkem. Když dáš vodu do láhve, stane se láhví. Dáš ji do čajové konvice a stane se tou konvicí. A teď - voda může plynout nebo může drtit. Buď vodou, můj příteli.“
„Minulost je jen příběh v naší hlavě, který neexistuje a zaslouží si jediné: vyrovnání. Budoucnost krade přítomnost. Vytváří představy. Přítomnost nezná čas. Ani formu. Ani potřeby.  Co vnímáme jako přítomné, je živý okraj paměti s nádechem očekávání,“ vysvětlují tvůrci.
Projekt Flow navazuje na dlouhodobou koncepci souboru VerTeDance, v rámci které propojují nezávislou taneční, divadelní a hudební scénu. Po spolupracích s kapelami DVA (Simulante Bande, Emigrantes, Boxteska), Zrní (Ceviche, Kolik váží vaše touha?) a Clarinet Factory (Korekce) se premiérově potkávají s Beátou Hlavenkovou, která skládá k projektu hudbu a zároveň v inscenaci účinkuje i naživo jako pátá performerka.

Zdroj: Divadlo Ponec

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: