VerTeDance uvede v Divadle Archa derniéru Chybění

V pondělí 13. června 2016 proběhne v Divadle Archa derniéra inscenace Chybění, kterou pro kolektiv VerTeDance vytvořil držitel americké taneční ceny Bessie 2013 Jaro Viňarský. V projektu, který měl premiéru na podzim 2015, vystoupí Tereza Ondrová, Markéta Stránská, Jaroslav Ondruš, Marek Menšík a Jan Bárta.
V anotaci k představení čteme: „Proč máme stále pocit, že nám něco chybí? Mnohokrát to, co jednomu chybí a u ostatních je navíc, ostatním nepřináší žádnou zřetelnou výhodu. Spíše naopak, v podstatě může také jen poukazovat na to, co chybí tomu, kdo je ve ,výhodě‘.  Přenos váhy z nohy na nohu jako základní předpoklad pohybu v prostoru. Kolik váhy může chybět, aby byl pohyb stále možný? Pětice tanečníků se ocitá ve světě definovaném emocionálně odtažitou zvukovou stopou a výraznou světelnou krajinou. V ní každý z pětice hledá svůj prostor, objevuje ho, zkoumá, fyzicky pojmenovává a vymezuje. Je to přesně ten prostor, ve kterém se ocitá v nerovnoměrném rozložení sil. Jak víme, kdo je skutečně silný? Přináší vnější, nebo vnitřní handicap zeslabení, nebo zesílení pozice?“
Choreograf Jaro Viňarský komponuje představení z autorských fragmentů svých interpretů. Představení vzniká prostřednictvím kladení otázek a fixací tematicky vymezených improvizací, tříděním a jejich seřizováním, rozbíjením a spojováním s novým obsahem. Metoda přenáší váhu emocionální a fyzické výpovědi z autorů a zároveň interpretů na celek.

Více informací zde.

Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: