V Janáčkově divadle se bude konat historicky první mezinárodní soutěž výhradně pro juniorské tanečníky

Na půdě Národního divadla Brno vzniká nový projekt European Dance Competition Brno 2023 – mezinárodní taneční soutěž určená pro studenty tanečních konzervatoří a profesionálních baletních škol z celé Evropy ve věku od 12 let do ukončení studia. Cílem soutěže je stát se platformou pro objevování, podporu a propagaci nových nadějných tanečních talentů. Soutěž se bude konat 27.–29. června v Janáčkově divadle, registrace účastníků probíhá až do 9. června na stránkách edcb.cz.

V Janáčkově divadle se bude konat historicky první mezinárodní soutěž výhradně pro juniorské tanečníky

V Janáčkově divadle se bude konat historicky první mezinárodní soutěž výhradně pro juniorské tanečníky

European Dance Competition Brno 2023 se vztahuje k bohaté historii spolupořadatelství Baletu NdB na českých, československých i historicky prvních mezinárodních baletních soutěžích na půdě Národního divadla Brno. Balet NdB se rozhodl změnit tradiční model baletní soutěže a rozhodl se uspořádat mezinárodní soutěž ve spolupráci s brněnskou baletní školou Filiánek a kreativní produkční společností Art 4 People.

„Uspořádáním taneční soutěže se naplňuje významná část naší dlouhodobé strategie. Její součástí je co největší záběr baletu NdB v rámci tanečního umění. Tak jako bylo založení juniorského souboru NdB 2 pro nás historickým mezníkem, i Evropská taneční soutěž je důležitým nástrojem vyhledávání talentů pro náš soubor,“ doplňuje umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský.

Zaměření soutěže umožňuje rozšíření soutěžního spektra o čistě současné podoby tance bez povinnosti prokazování mimořádných dovedností v klasické taneční technice. Tento přístup je zásadní změnou umožňující účast v soutěži i mladým tanečníkům zaměřeným převážně na současný tanec. V porotě zasednou přední evropští odborníci, přičemž předsedou poroty bude dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska. Hodnotit výkony tanečníků dále bude umělecký ředitel Evropské baletní Grand Prix Boris Nebyla, emeritní první sólistka Mariinského divadla Anastasia Matvienko, uznávaný choreograf Lukáš Timulak a Simona Noja-Nebyla, bývalá první sólistka Vídeňského státního baletu.

Stejně jako projekt juniorského souboru Balet NdB 2, je i mezinárodní taneční soutěž zaměřená na budoucnost uměleckého tanečního oboru a cíleně na mladé tanečníky. Není tedy překvapením, že hlavní cenou soutěže je angažmá v Baletu NdB 2, přičemž hodnota tohoto kontraktu činí 300 tisíc korun. Další příležitostí pro vítěze bude bezplatná účast na letním masterclass se světovými tanečníky Ninou Ananiashvili a Denisem Matvienkem v Brně (10. – 16. července), poukaz na 20% slevu na Summer Intensive Masterclass v Brně získají všichni účastníci soutěže.

Mezinárodní porota bude hodnotit mladé tanečníky ve třech soutěžních kategoriích ve třech soutěžních dnech, kdy druhé a třetí kolo bude přístupné pro veřejnost.

Zdroj: Národní divadlo Brno

Témata článku

Janáčkovo divadloNárodní divadlo Brno

Brno

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: