Vychází nová publikace Heleny Albertové o životě a díle scénografa Josefa Svobody

Vychází nová publikace Heleny Albertové o životě a díle scénografa Josefa Svobody

Vychází nová publikace Heleny Albertové o životě a díle scénografa Josefa Svobody

Institut umění – Divadelní ústav vydává rozsáhlou publikaci Josef Svoboda - Scénograf, jejíž autorkou je Helena Albertová. Jde o zásadní a souhrnné zpracování Svobodova díla založené na osobní odborné zkušenosti, znalosti archivního materiálu především ze Svobodova osobního archivu a na rozhovorech s umělcem. Monografie Josef Svoboda – Scénograf sleduje život a dílo českého scénografa a architekta Josefa Svobody (1920–2002) od prvních amatérských pokusů v rodném městě Čáslavi až po poslední inscenaci v roce 2002.
Zachycuje významné období jeho práce ve Velké opeře 5. května v Praze, přechod do Národního divadla, období socialistického realismu i velkou éru v  Národním divadle s režiséry Bohumilem Hrdličkou, Alfrédem Radokem, Otomarem Krejčou, Jaromírem Pleskotem a Miroslavem Macháčkem, v opeře především s Václavem Kašlíkem. Zabývá se vznikem, světovým úspěchem i dalšími osudy Laterny magiky, která ovlivnila vstup Josefa Svobody na velkou světovou scénu operní a baletní, věnuje se i jeho  práci s významnými světovými činoherními režiséry. Připomíná Josefa Svobodu i jako architekta; bohužel žádný z jeho projektů divadelních budov nebyl realizován.
Vedle rozsáhlé autorské studie publikace obsahuje téměř 300 černobílých a barevných fotografií a reprodukcí, biografické údaje doplněné osobními snímky, úplný soupis scénografického díla doplněný informativním obrázkem ke každé položce i výběrovou bibliografii. Josef Svoboda svou divadelní tvorbou i technickými a technologickými inovacemi patří mezi nejvýznamnější světové scénografy druhé poloviny 20. století. Spolu s dalšími českými scénografy se výrazně zasloužil o výborné renomé oboru a mimo jiné přispěl k založení světové scénografické výstavy Pražské Quadriennale. Kniha obsahuje DVD s filmem Jakuba Hejny Divadlo Svoboda.
Knihu je možné objednat telefonicky na tel: 224 809 137, e-mailem na prospero@divadlo.cz či zakoupit na recepci IDU (Celetná 17, Praha 1) nebo prostřednictvím e-shopu PROSPERO na http://prospero.divadlo.cz
Cena 890 Kč (brožovaná) / 430 stran / ISBN 978-80-7008-290-4

Kontakt pro média:

Eliška Míkovcová

Oddělení mezinárodní spolupráce a PR

Institut umění – Divadelní ústav

T  +420 224 809 196

M +420 734 330 972

E   eliska.mikovcova@divadlo.cz

 
Zdroj: IDU

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: