Výstava tanečních fotografií Vojtěcha Brtnického

Výstava tanečních fotografií Vojtěcha Brtnického

Výstava tanečních fotografií Vojtěcha Brtnického

Institut umění – Divadelní ústav připravil ve spolupráci s Era světem výstavu fotografií Vojtěcha Brtnického, který fotografuje současnou českou taneční scénu. Výstava s názvem Only Good Light bude probíhat od 8. do 31. ledna. Na svých snímcích zachycuje Brtnický svým objektivem momenty z představení či zkoušek předních českých souborů současného tance, např. NANOHACH, 420PEOPLE či VerTeDance, ale i nezávislé choreografy, jako jsou Lenka Bartůňková, Jan Komárek, Kateřina Stupecká, Jiří Bartovanec a řada dalších. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 14. ledna od 18:00 v prostorách Era světa. Součástí vernisáže bude performance NANOHACH.
Tanec objektivem svého fotoaparátu sleduje a zachycuje Vojtěch Brtnický už řadu let. Nenápadně a citlivě. Zachycená realita jeho fotografií je našim diváckým zážitkům vzdálená a fotograf se v našich očích stává umělcem námi neviděného světa,“ uvádí kurátorka výstavy Jana Návratová a dodává: „Kromě estetizované fotografické zprávy o tanci zachycuje Brtnického kolekce různé podoby tvorby českých souborů – jsou tu pracovní fáze zkoušek, taneční výpady v ulicích, jsou tu i čistě emblémové obrazy plné energie a fyzické síly.“ Vojtěch Brtnický kromě českých umělců, jimž se věnuje v oblasti fotografie jen málokdo, zachycuje i momenty některých tanečních děl, která v Praze hostovala. Tím vstupuje jeho fotografické umění do mezinárodního kontextu. Pro český současný tanec je jeho práce nenahraditelným svědectvím i zrcadlem, do něhož bude divák vždy rád nahlížet.
Vojtěch Brtnický (* 1985) se zabývá reportážní, divadelní a výjimečně i inscenovanou fotografií. Práce ho již zavedla až do Mexika, Jižní Koreje či Laponska. Realizoval několik vlastních výstav a byl součástí například výstav NANOHACH Ven, Dance Priority (2011), NANOHACH Naplno (2009), Kaleidoskop Českého Tance (2008), Z Astorky do Stoky (2006), Groteska (2005), Festival Mahler – Jihlava ve fotografii (2003). Vojtěch Brtnický byl také oficiálním fotografem řady festivalů (Tanec Praha, Festival Nové Evropy, Next Wave či KoresponDance Europe). Profil autora: www.brtnicky.cz Zdroj: Era svět

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: