Wim Vandekeybus a Ultima Vez vystoupí v Arše

Wim Vandekeybus a Ultima Vez vystoupí v Arše

Wim Vandekeybus a Ultima Vez vystoupí v Arše

Krátce po své premiéře v Bruselu uvede Divadlo Archa nové představení Wima Vandekeybuse a jeho souboru Ultima Vez. Choreografie Go Figure Out Yourself (Přijďte si na to sami) je setkání s diváky v prázdném prostoru. Pět performerů tančí přímo mezi diváky, kteří se stávají součástí kolektivního happeningu. Go Figure Out Yourself zkoumá hranice mezi diváky a performery, dynamiku skupiny a jedince. Představení se uskuteční ve dnech od 10. do 12. května 2018.

„Nová premiéra vlámského choreografa Wima Vandekeybuse je výzvou k divácké aktivitě,“ říká Ondřej Hrab, ředitel Archy. „Během představení si nemůžete být jisti ničím. Neexistuje zde žádné rozdělení na jeviště a hlediště. Diváci se volně pohybují v prostoru a tanečníci mezi nimi. Jejich expresivní pohyb se náhle promění v intimní rozhovor. Tanečník mluví tiše jenom k vám, ale kolem jsou další svědci. Jste ještě divákem, nebo naslouchajícím aktérem? V jednu chvíli se paralelně odehrává několik akcí. Žádný z diváků během představení neprožije stejný příběh, a přesto jde o velký společný zážitek,“ uzavírá Hrab.
Bruselská premiéra se odehrála v prázdném prostoru odsvěceného gotického chrámu Les Brigittines. Wim Vandekeybus při tvorbě představení počítal s tím, že Archa se může v prázdný prostor proměnit též.
Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995. Od té doby mají čeští diváci možnost sledovat tvorbu Wima Vandekeybuse i jeho uvažování o současném tanci. Vandekeybus založil soubor v roce 1986. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem plným konfrontací, výbušnosti, emocí a energie, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, vášeň, „imaginární katastrofa“ a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. V jeho představeních se prolínají tanec, hudba, divadlo, projekce, hudba a světlo v jeden celek, pokaždé však v jiné podobě. To umožňují i četné spolupráce s řadou performerů a tvůrců napříč žánry. Významnou roli v projektech Ultimy Vez hraje autorská hudba a zvukový doprovod, kterou v minulosti k choreografiím vytvořili Peter Vermeersch, Thierry De Mey, Marc Ribot, Eavesdropper, David Eugene Edwards, Daan, Arno, Charo Calvo, Mauro Pawlowski, Roland Van Campenhout, Elko Blijweert nebo David Byrne. V roce 2015 uvedl Vandekeybus premiéru svého prvního celovečerního filmu Galloping Mind s Jerry Killickem v jedné z hlavních rolí, který byl uveden i na festivalu v Karlových Varech.

Zdroj: Divadlo Archa

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: