Za dva týdny odstartuje v Trutnově festival Cirk-UFF

Cirk-UFF 2019

Cirk-UFF 2019

Novocirkusový festival Cirk-UFF ovládne podkrkonošskou metropoli již podeváté. Letos nese podtitul „Australian edition“, je tedy zaměřen primárně na australskou produkci, ale jako každý rok nebude chybět to nejlepší z české tvorby. Vše se opět bude odehrávat v polyfunkčním divadle UFFO, šapitó stojícím před ním i přímo v ulicích ve dnech od 29. května  do 2. června 2019.

Mezi největší lákadla patří australský spoubor Gravity & Other Myths (GOM) a jejich představení A Simple Space. GOM už byli v Trutnově před dvěma lety, kdy zde nejdříve nazkoušeli a pak předvedli show Backbone. „Na Zemi je několik oblastí, kde má nový cirkus opravdu vysokou úroveň. Je to samozřejmě Francie, dále Skandinávie, Kanada a právě Austrálie. S jejich scénou máme už pár let blízké vztahy a já vidím v propojení mezi velmi umělecky silnou českou a komplexně velmi rozvinutou australskou scénou řadu možných výhod právě pro nás,“ řekl ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík. Ten zároveň doplnil, že z Austrálie rovněž přijíždí show Jelly or Jam. Podstatné ale je i to, že Cirk-UFF letos chystá konferenci právě s Australany, na které by se všichni zájemci z řad profesionálů i běžných návštěvníků měli dozvědět, jak nejlépe pracovat v oblasti cirkusu s dětmi a mládeží, v čemž je Austrálie úspěšná. „Máme v plánu do budoucna zřídit ve spolupráci s Australany školičky, kde budou moci učit právě oni a taky chceme letos rozběhnout australsko-český projekt, jehož výsledek – špičkovou show – bychom měli premiérovat na příštím, desátém ročníku Cirk-UFFu,“ doplnil Kasík.

Tradiční záležitostí Cirk-UFFu je rovněž tzv. Czech Showcase, tedy přehlídka toho nejlepšího, co v poslední době vzniklo v českých luzích a hájích. „Mezi tato představení patří beze sporu ADHD Cirku La Putyka, což je jejich snad nejlepší věc, Rosťa Novák šel až na maximální dřeň a opravdu se vyplatilo. A podobně Ego od Losers Cirque Company. Je to fyzicky extrémně náročné, ale i velmi vtipné, zkrátka se to klukům opravdu povedlo,“ nastínil letošní lahůdky Kasík s doplněním, že specialitku si pro své diváky v Trutnově připravili Bratři v Tricku, kteří letos slaví desáté narozeniny.

Dále bude uvedeno představení s názvem Pure, jež tvoří trutnovští performeři v čele s Kateřinou Talavaškovou. „Naším cílem obecně je podporovat vznik a růst místních uměleckých komunit, a to například tím, že jim dáme možnost pracovat s umělci světové úrovně. To vše má pak úžasně pozitivní vliv nejen na tyto komunity, ale i na společnost jako celek. Jsou na to dokonce čísla. A tuhle partu, jejímž základem jsou tanečnice z místní ZUŠ, znám dlouho a sleduji jejich zápal pro cirkus, kterému se v poslední době věnují. Vnímám jejich neobyčejnou šikovnost jak řemeslnou, tak uměleckou. Takže jsem je vybídl, ať připraví něco, s čím jim umožníme předvést se vedle světových hvězd typu Gravity nebo La Putyka. A zatím to vypadá dost nadějně, myslím, že budeme mít nač být hrdí,“ nastínil Kasík.

Zdroj: UFFO Trutnov - Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas

Témata článku

Nový cirkus

Cirk-UFF

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: