Zahrady Trojského zámku ožijí Barokní promenádou

V neděli 8. října 2017 se návštěvníci zahrad Trojského zámku mohou připojit k Barokní promenádě, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA, a potkat se s hudbou, tancem, šermířským uměním, divadelní gestikou, barokní módou a poslechnout si vyprávění o dobové architektuře a zahradnictví. Během procházky, jejíž součástí je šest krátkých představení s interaktivní diskuzí, se návštěvníci zastaví s umělci a odborníky, kteří přiblíží baroko nejen jako historické období, ale také z pohledu člověka jednadvacátého století. Vstup na akci je zdarma.

Program nabízí například ukázku barokního tance, kterou předvede Andrea Miltnerová, choreografka a performerka současného a barokního tance, která vystupovala v barokní opeře ve Versailles, ve Švédsku i v Lucembursku. Spolu s Lenkou Horalovou přiblíží téma ornamentu v tanci.
O barokním umění a Trojském zámku bude poutavě hovořit autor průvodce Trojským zámkem Martin Krummholz, historik umění z akademie věd, specialista na barokní architekturu a zahradnictví, a dokonce tanečník historických tanců. Návštěvníky seznámí nejen se zahradní architekturou a stavitelstvím, ale i se stylem života v baroku.
Účastníci uvidí také performanci režiséra a herce Lorenza Charoye, který se již mnoho let specializuje na historické divadlo s důrazem na baroko. V zahradách předvede bajku od Jeana de La Fontaine ve francouzštině, ale s gestikou, jejíž každý pohyb bude překládán do češtiny. Chybět nebude barokní hudba v podání Moniky Knoblochové na cembalo a Adély Štajnochrové na housle ani představení šermířského umění.
Celý program se během dne třikrát zopakuje; promenáda začne vždy v celou hodinu v 11, 13 a 16 hodin a návštěvníci si tak mohou vybrat čas, který jim nejlépe vyhovuje. „Dramaturgie myslela i na rodiny s dětmi: jednotlivé zastávky – představení netrvají dlouho a často jsou interaktivní, zabaví se tedy i ti nejmenší,“ vysvětlují organizátoři.
Součástí programu bude od 15 hodin přednáška
Zahrada Trojského zámku v kontextu českých barokních zahrad, kterou povede specialistka na architekturu barokních zahrad z Ústavu dějin umění akademie věd Sylva Dobalová.
Barokní promenádu pořádá SE.S.TA a GHMP v rámci cyklu Tanec v galerii, který charakterizuje interdisciplinární spolupráce mezi tancem a výtvarným uměním. Tanec v galerii od roku 2012 pravidelně přivádí do galerií a expozic performery, jež zprostředkovávají umělecký zážitek pohybově-vizuálními instalacemi a přibližují tak divákům umělecká díla a historické prostory novou netradiční formou.

Zdroj: SE.S.TA

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: