Zemřel artista Otto Bertis Bubeníček

Ve věku 76 let zemřel 21. ledna 2020 v pražské Thomayerově nemocnici někdejší cirkusový artista a otec slavných tanečníků bratrů Bubeníčků Otto Bertis Bubeníček. ČTK to sdělil Jiří Bubeníček. Bubeníček starší zemřel podle něj na zápal plic. Otto Bertis patřil k nejznámějším českým akrobatům, se svou skupinou 5 Bertis procestoval mnoho zemí a získal četná ocenění.

 

Otto Bertis Bubeníček s rodinou. Foto Pavol Juráš.

Otto Bertis Bubeníček s rodinou. Foto Pavol Juráš.

Rodina Bubeníčků se věnuje cirkusu, artistice a tanci po několik generací. Dědeček dvojčat Otto Bubeníček stál u zrodu společenského a závodního tance v českých zemích, jeho nyní zesnulý syn celý život věnoval artistice. Jeho rodinná skupina 5 Bertis vystupovala na jednokolkách a v nevšední disciplíně balanc se sklem. Později se Otto Bertis věnoval i pedagogické činnosti.

V roce 1974 se Bubeníčkovým v Polsku, kde vystupoval jejich cirkus, narodila dvojčata Jiří a Otto. Povolání artistů se zdálo jim být předurčeno, jak řekli dříve v rozhovoru s ČTK. V jejich 11 letech je ale učitelka tance doporučila ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. Dalším milníkem pro ně byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku. Po absolutoriu na konzervatoři přijali v hamburském souboru angažmá, a jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup.

Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper. V roce 2014 oslavili čtyřicetiny a rozhodli se skončit s aktivním tancem, přesto špičkově tančili i dlouho poté, kdy mnozí tanečníci odcházejí „do penze". Bratři Bubeníčkové se věnují choreografii a dalším uměleckým oborům s tancem a scénickým uměním spojeným.

Zdroj: Institut umění - Divadelní ústav a ČTK

Témata článku

Otto Bertis Bubeníček

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: