Zemřel významný český divadelní producent Jiří Opěla

Dne 2. října po dlouhé, těžké nemoci náhle zemřel ve věku 84 let Jiří Opěla, dlouholetý spolupracovník a bývalý ředitel Pražského komorního baletu. O skonu jako první informoval na sociálních sítích tanečník a choreograf Tomáš Rychetský.

Jiří Opěla. Foto: Roman Sejkot.

Jiří Opěla. Foto: Roman Sejkot.

Jiří Opěla se narodil v roce 1939 a vystudoval ostravskou báňskou školu. Od mládí se však věnoval divadlu a jiným kulturním aktivitám. V 70. letech započala jeho kariéra manažera a producenta, stál v čele divadelního studia Kotva, následně vypomáhal v Pragokoncertu a byl producentem řady tehdejších pěveckých jmen populární scény (K. Černoch, P. Bobek, N. Urbánková, H. Vondráčková ad.) a hereckých osobností (M. Lasica, J. Satinský, M. Kopecký ad.)

V roce 1979 navázal užší spolupráci se souborem Pražského komorního baletu, kde působil jako vedoucí provozu. V letech 1994 – 1998 a 2001 – 2007 zde figuroval jako ředitel, poté se stal členem dozorčí rady Baletu Praha, o. p. s., provozovatele dnešního Pražského komorního baletu. Souběžně 90. léta strávil v produkci v České televizi.

Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

V roce 1993 založil produkční firmu Real International Arts Services, pod jejíž hlavičkou organizoval mezinárodní projekty a hostování souborů. K největším úspěchům patřil projekt Arcimboldo, kdy se podařilo přivézt do Prahy všechny tři soubory Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána ve Státní opeře, následně se podařilo pozvat samostatně ještě dvakrát NDT 2 a sedmkrát NDT 3. Po tři a půl roku zajišťoval J. Opěla činnost Baletu Státní opery Praha. V roce 2016 inicioval Jiří Opěla na festivalové přehlídce Česká taneční platforma vznik nové ceny, která byla několik let udílena manažerovi roku v oblasti tanečního umění.

Dle Divadelních novin, které informovala Naďa Vlčková, Jiří Opěla zemřel po těžké nemoci a měsíčním umělém spánku.

Životní cestu tanečního producenta si můžete připomenout v rozhovoru Josefa Bartoše z roku 2019.

Pozůstalým, rodině, přátelům i kolegům vyjadřuje redakce upřímnou soustrast.

 

Zdroj: Tomáš Rychetský, Divadelní noviny, Pražský komorní balet.


Fotogalerie

Jiří Opěla a Pavel Šmok. Foto: archiv Jiřího Opěly.

Jiří Opěla a Pavel Šmok. Foto: archiv Jiřího Opěly.

František Pokorný, Jiří Kylián, Jiří Opěla. Foto zdroj: PKB.

František Pokorný, Jiří Kylián, Jiří Opěla. Foto zdroj: PKB.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: