Zítra začíná Divadelní Flora

Zítra začíná Divadelní Flora

Zítra začíná Divadelní Flora

Již 22. ročník Divadelní Flory nabídne od 10. do 20. května 2018 na osm desítek akcí – kromě divadelních představení také koncerty, besedy, workshopy, semináře, instalace či projekce. Do Olomouce se chystají soubory z celé střední Evropy, ale i ze zámoří, organizátoři očekávají účast přes 9 tisíc diváků. Kompletní program přehlídky je k dispozici na www.divadelniflora.cz.

Motto letošní Divadelní Flory je „Proti zdi“. „Publikum bude konfrontováno s nevšedními příběhy nonkonformních hrdinů – aktérů radikálních gest, ale i klopýtajících outsiderů,“ vysvětluje ředitel přehlídky Petr Nerušil. Ve výčtu hrdinů nechybí Jánošík, jehož příběh uvede Divadlo Andreja Bagara z Nitry, Philoktet vídeňského Volkstheatru, Nora pražského Divadla pod Palmovkou, Antigona Slovenského národného divadla nebo Jan Opletal, jehož osudy zmapuje v premiéře domácí Divadlo na cucky. Hrdinské trio, které se rozloučilo s přísliby demokratické, tolerantní a spravedlivé společnosti, bude pak k vidění v komedii Nenávist frankfurtského souboru Landungsbrücken.
Festivalovému vizuálu dominuje tvář Miloslava Königa, čerstvého držitele ocenění Herec roku v tuzemské anketě (Cena české divadelní kritiky). Na Floře se objeví dva tituly jeho domovského Divadla Na zábradlí: Macbeth – too much blood a Mýcení. Divadelní společnost Masopust pak uvede Deník zloděje. Macbeth a Deník zloděje byly ve výše zmíněné anketě společně vyhlášeny jako Inscenace roku 2017.
V performativní části přehlídky (Visegrad Performing Arts) budou k vidění maďarští tanečníci Hodworks a Rita Góbi nebo poetický projekt United Tales slovenského rodáka Petera Jaška s kanadskou tanečnicí a hudebnicí Clarou Furey. Japonskou kulturou se inspirovala Eliška Brtnická a slovenským folklorem zase Milan Herich. Česko-slovenské počiny reprezentují Petra Tejnorová s Jarem Viňarským s inscenací You Are Here (Cena diváka České taneční platformy) a polskou tvorbu choreograf Jakub Lewandowski. „Rádi bychom představili výjimečná umělecká díla, jež vyčnívají z běžné produkce v jednotlivých zemích a svou povahou překračují hranice – žánru i státu,“ dodává dramaturg programové sekce Jan Žůrek.
Mimo účinkující, režiséry či choreografy se akreditovali také kritici, novináři, šéfové souborů, ředitelé festivalů nebo promotéři. Diváci se s těmito osobnostmi setkají při besedách po představeních. Flora slibuje i dosud nejbohatší doprovodný program, včetně dětského bloku nebo programu věnovanému handicapovaným tvůrcům. Proběhne také dvoudenní teatrologická konference, knižní výstava Book Me a edukativní program FloraLab, jehož se zúčastní na čtyři desítky studentů uměleckých a uměnovědných oborů z ČR a ze Slovenska.
„Skutečnou hvězdou letošního ročníku bude Rabih Mroué - v Berlíně žijící libanonský autor, režisér a vizuální umělec. Rabih se uvede nejen s představením Písek v očích, které mělo v listopadu světovou premiéru ve Wiesbadenu, ale i v prezentaci věnované jeho osobnosti a společensky apelativní tvorbě,“ uzavírá ředitel festivalu Petr Nerušil.

Zdroj: Divadelní Flora

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: