Ballettabend – Naladění na Forsytha

Divadlo Archa již několikátým rokem zve na představení do Evropského tanečního centra současného umění v Hellerau, kde se počátkem 20. století usadila evropská avantgarda. Ta dala impulzy pro vznik moderních tanečních děl, z nichž se mnohá stala ikonickými. I dnes Hellerau nabízí umělecké počiny nejen hudební, výtvarné, ale také taneční. A tak koncem září 2016 hostoval v tamním divadle soubor Dresden Frankfurt Dance Company, který kromě děl Williama Forsytha zařazuje do svého programu zbrusu nové produkce. Jeho umělecký šéf Jacopo Godani dlouhá léta u něho tančil a stanul před rokem v čele zmíněného tanečního tělesa. Forsythe totiž skončil a spolu s ním i jeho tanečníci Frankfurt Ballet, a proto Godani angažoval mladičké adepty, kteří se učí choreografie slavného mistra bez poznání specifického procesu, kterým Forsythovi svěřenci běžně procházeli (způsob jeho tvorby přiblížila bývalá členka jeho souboru Jone San Martinová na Tanci Praha 2016 ve večeru Legítimo/Rezo). A tak choreografie One Flat Thing uvedená v Hellerau byla nastudována z videa, kdy se každý z tanečníků naučil kroky svého partu (kus snímaly z různých úhlů tři kamery). Až pak začalo šestitýdenní sehrávání všech čtrnácti účinkujících, jak jsme se dozvěděli z krátkého setkání diváků s Kristýnou Němečkovou, jež ke Godanimu odešla z baletu ND Praha.

Lux Tenebris.

Lux Tenebris.

Jen tak se trochu sklouznout

Tentokrát se špičkové střevíce balerín nezapichují ostře do podlahy (jak je tomu například v In The Middle Somewhat Elevated z roku 1987). Na scénu vtrhnou tanečníci v sametových kalhotách pestrých barev, v tričkách a rozdílnost pohlaví se tím zcela záměrně smývá. Přisouvají na plochu dvacet stolů. Sedmnáctiminutová hra s prostorem a časem, rozehraná těly tanečníků, začíná. Vysoký, štíhlý Joel Small klouže svými dlouhými pažemi po hladké desce jednoho ze stolů. Další se postupně přidávají a přesně vypracované pohybové struktury se rozjíždějí na plné obrátky. Tanečníci musí být stále ve střehu, jsou ostražití a vnímají jeden druhého tak, aby se přesně nastavený fyzický mechanismus nerozpadl. Stačilo by jedno malé zaváhání a pohybové soukolí by se rozpadlo. Každá akce má přesné načasování, kdy je třeba promptně reagovat na dění kolem sebe. Rychlost provedení určují sami tanečníci, kteří udávají tempo jednotlivým pohybovým sekvencím.

 One Flat Thing, Reproduced.

Prostor pro tanec vymezují stoly stojící v pěti řadách za sebou – mezi nimi jsou úzké koridory, v nichž se to jen hemží. Tanečníci si dávají pokyny i polohlasným pokřikem, jinak by se mohli v doprovodu, někdy až nepříjemně znějícím, ztratit. Jak také zmínila Kristýna Němečková, na jejich vazby reaguje i zvukař, který v určené momenty spouští další skřípavou smyčku.

Forsythova choreografie nesnese klidu, naopak vyžaduje pohotovou reakci a precizní provedení. Navíc vyvolává i pocit jisté dráždivosti a očekávání toho, co se ještě stane. Pohybové fráze se opakují a skupina je rozvíjí na jiném místě, v jiném počtu. Úzké chodby labyrintu jsou kolbištěm, kde proudí invazivní energie tanečníků. Občas se jen tak trochu sklouznou různou částí svého těla po pevném povrchu stolů, někdy se jich přidržují vypjatými pažemi a vlní mírně pánví, sem tam se spouštějí na zem. Jejich končetiny prudce prorážejí prostor kolem sebe; není chvíle kompromisů, ale jasné, přímo vedené akce. Někdy se na chvíli zastavují v lehce vyzývavých pózách. Vypadá to, jako když se díváte do krasohledu a s každým pootočením barevná sklíčka tvoří nové a nové obrazce. Stejně překvapivá je i choreografie vyžadující od tanečníků vysokou koncentraci, kdy se tříbí nejen jejich, ale i vaše smysly. One Flat Thing přináší všem vzrušení jako z hazardní hry, kterou Forsythe umí brilantně vést a ve správný okamžik ji utnout.

One Flat Thing, Reproduced. Foto: Raffaele Irace.

Mihotání světel i těl

Druhý kus večera přináší jinou atmosféru. Snovou, v duetech lyrickou a pomalou. Zprvu se nad jevištěm mihotá světlo ze zavěšených žárovek a pod nimi letmo zahlédnete tanečníky v šedých kraťasech a tílkách. Choreografie Lux Tenebris (čili Světlo v temnotách, v názvu je vynecháno „in“) vychází ze světelné hry, která dokresluje vjem předkládaných obrazů. Těla tanečníků těkají a světelné paprsky mihotají nad potemnělou scénou. Je tu více měkkosti, oddanosti tíze a plynulému vedení pohybu, který se rozpíná či smršťuje ve světelných výsečích, které se různě objevují v hracím prostoru. Tria a duety střídají sborové pasáže, tanečníci se mezi sebou proplétají, míjí se, ale každý si stále hlídá svůj osobní prostor. V některých momentech dochází k většímu kontaktu a dotyky jednoho jsou impulzem pro fyzické naladění na pocity toho druhého. A právě emoce choreograf Rafael Bonachela ve své práci hledal.

Lux Tenebris. Foto: Raffaele Irace.Pohyb se v ní přelévá, plyne stále vpřed, jeho intenzita za hudebního doprovodu od Nicka Walese se nepříliš výrazně mění. Rozličné zvuky inspirují Bonachela k nacházení pohybových tvarů, které by měly s partiturou rezonovat. Daří se to ve dvou duetech, výjimečně tančených na klavírní melodii. Tato pas de deux zaujmou originálními vazbami, v nichž nabýváte dojmu, že tanečnice jako by zůstala viset ve vzduchu. Jinak se postupně tanec slévá do jednolitého, monotónně vyhlížejícího dění, v němž vzhledem k jeho délce (asi necelou půlhodinu) můžete lehce ztratit pozornost. Tu jistě přitáhne charismatický Francouz Julian Nicosia zcela pohroužený do svého sóla.

Stejně jako Forsythe, i Bonachela preferuje zaměření na vycizelované tvarování pohybu. K tomu potřebuje zdatné interprety. A ty také soubor Dresden Frankfurt Dance Company má. Jeho členové jsou rozliční, ale všichni cítí tanec podle Forsytha – soustředí se na čisté provedení akce a jsou si vědomi jedinečnosti své fysis a jejího vztahování k času, prostoru, váze a tvaru.  

Psáno z představení 29. září 2016, Hellerau, Drážďany.  

Ballettabend
Koncept: Dresden Frankfurt Dance Company  

One Flat Thing, reproduced
Choreografie: William Forsythe
Hudba: Thom Willems
Scénický a světelný design: William Forsythe

Kostýmy: Stephen Galloway
Premiéra: 2. února 2000  

Lux Tenebris
Choreografie: Rafael Bonachela
Hudba: Nick Wales
Premiéra: 29. září 2016

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Rafael BonachelaWilliam Forsythe

Dresden Frankfurt Dance Company

Festspielhaus Hellerau

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: