Extension – Balancování na staveništi

Extension – Balancování na staveništi

Extension – Balancování na staveništi

Letní Letná opět pozvala do jednoho z šapitó francouzský Cirque Inextremiste, aby divákům připomněl, do jakých extrémů se dá zajít. Tentokrát se představil s příběhem tří mužů na staveništi, který nese název Extension.

Jeden z mužů je na vozíku a zpočátku se zdá, že je to otloukánek této party, šikanován svými chodícími kolegy. Hned v úvodu se musí vyrovnat s tím, že mu seberou vozík a on se pohybuje po rukách, poté ho uvězní v kýblu a vyzdvihnou na fošnu podepřenou plynovou bombou. Nalepí mu na čelo terč a společně s diváky na něj frkají kuličky. Hendikepovanému muži se však podaří uniknout, na chvíli zmizí ze scény a zanedlouho se vrací jako řidič pásového bagru, a tím začíná pro jeho dva kolegy peklo. Ti se právě nacházejí ve druhém patře „lešení“ (opět používají fošny a plynové bomby pro balancování ve vzduchu). Příjezd jejich kolegy v bagru je velmi rozruší, jelikož tuší, že přichází pomsta.

Pak už se na jevišti začínají dít věci. Bagr vyváží ty dva i s fošnou hodně vysoko, doslova si hraje s jejich nervy – naklání je, otáčí, překlápí. Musí se udržet a nespadnout, dynamická manipulace s bagrem vytváří napětí.

Artisti se fošny drží zuby nehty. Naštěstí se bagristovi těch dvou zželí a jejich utrpení ukončuje. U plechovky piva si podají ruku a rázem se rozvine další vtípek. Muž v červeném tričku se ani nenapije a plechovka piva zmizí na bagrové lžíci. Opět se naplno rozehrává další kolo výškové akrobacie. V tento moment se však vytrácí pointa příběhu a vše, co se nahoře odehrává, je sice dechberoucí, ale založené na fyzické síle a fyzikálních zákonech. Příběh se tu zastavuje a dynamika je akcentována hudbou, tedy zvuky bagru a velmi hlasitým, a výrazným, industriálním podkresem (lomoz ze stavby).

Další přerod přichází v momentu, kdy ten dominantnější z chodící dvojice si z publika přivede dámu. Tu usadí na fošnu, zasazenou do lžíce bagru, a bagr je společně vynáší do vzduchu – jsou přitisknutí tělo na tělo jako dva milenci a točí se rychlosti centrifugy. Vypadá to na velkou lásku, ale po chvíli dochází k rozloučení a odloučení. Následuje další vlna balancování obou mužů, tentokrát je v něm obsažen souboj dvou soků bojujících o jednu ženu.

Celé toto řádění ve výšce určuje bagrista. Jemu je zatnut tipec až v momentu, kdy při závěrečném defilé neukočíruje svůj stroj a jeden z aktérů kopne do stožáru stanu, který se utrhne a padá do publika. Neštěstí se však nekoná, protože se jedná jen o další z drsných vtípků Cirqu Inextremiste… a sloup nespadne až na zem.

Bagr je odpojen od napájení a zdá se, že je všemu konec. Bagrista však použije svoje dobře ukryté nouzové palivo a na závěr ukáže všem, jak sám balancuje s bagrem, jak moc ho dokáže naklonit, aby stroj zůstal stále funkční.

Extension je cirkus plný odvážných prvků, skvělých nápadů, vtipného a originálního příběhu, občas by ale divák mohl chtít více akrobacie, více dovedností lidské složky, ne stroje. Navíc se některé aktivity dějí jen proto, že jsou vizuálně zajímavé, což je škoda. Představení se však hemží neuvěřitelnými nápady, triky, náročnými fyzickými výkony. V závěrečném vydechnutí diváka je jistě uklidnění, že už je v bezpečí, ale i nadšení z nevídané a originální show!

Psáno z představení 18. srpna 2018, Letní Letná.

Extension
Účinkují:
 Yann Ecauvre, Rémi Lecocq, Sylvain Briani-Colinor, Jérémy Olivier
Námět: Yann Ecauvre

Světla a scéna
: Sébastien Hérouard
Zvuk: Frédéric Guillaume
Produkce/administrativa: Géraldine Gallois
Premiéra: 30. 01. 2014

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Cirque Inextremiste

Letní Letná

MultižánrovéNový cirkus

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: