Horses in the Sky – Když skutečně duní zem

Vzácným hostem brněnského festivalu Divadelní svět a skutečným vrcholem tanečního programu se stalo vystoupení izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company. Brněnskému publiku se představil ve dvou večerech s inscenací Horses in the Sky, která měla premiéru v loňském roce. Hlavní osobností tohoto souboru je jeho umělecký ředitel a choreograf Rami Be’er, jenž vyvinul multidisciplinární jazyk kombinující tanec se scénografickým designem, osvětlením a kostýmy. Be’erova práce představuje imaginární svět, který si publikum svobodně interpretuje prostřednictvím své vlastní zkušenosti. Be’erovu tvorbu lze identifikovat jako abstraktní, v níž expresivní obrazy mistrně využívají prostor a pohybovou strukturu.

Horses in the Sky. Foto: Eyal Hirsch

Horses in the Sky. Foto: Eyal Hirsch

Představení začíná jasným atakem na diváka oslněného agresivními světly a dunící hudbou. Jeviště je plné tanečníků představujících spíše atletické typy. V ostrých střizích se střídají dynamické a volné pasáže, skupiny se spojují, rozpadají, využívají pohybů čelem i zády k publiku. Na tanečnících jsou patrné vnitřní soustředění, rozechvělost a maximální vyzařování energie. S tématem koňské divokosti a svobody souzní plastické dívčí sólo symbolizující osvobození. Choreograficky velmi působivé jsou momenty vycházející z jednoduchých motivů, jako jsou chůze a běh, který přechází do skoků, kdy díky nasazení tanečníků skutečně duní zem. Vzpřímené polohy těla se střídají se zaoblenými liniemi, pohyby více souvisí s podlahou, ruce a nohy se protřepávají, kopou, rozpínají. Duet doprovázený básní Horses in the Sky naplňují měkké pohyby paží připomínajících liány. Další dvojice dívek předvádí koňskou drezuru a jejich elegantní nohy hrají různé společenské hrátky.  

Be’erovo divadlo světa

Rami Be’er předkládá divákovi své vidění světa s jeho neustálými konflikty, ztišením, vzájemnou přitažlivostí obou pohlaví. Hudební a choreografické obrazy se několikrát repetují a navozují dojem stálého koloběhu dějin. Obecnými tématy jsou osamělost, katastrofa, boj o přežití mezi jednotlivcem a skupinou. Střídají se atmosféra, nálady i emoce. Dramaturgie večera však využívá nejen vážné, ale i vtipné obrazy, jako je např. mužský rituální tanec, který je plný dobré nálady a hravosti. Použité texty v hebrejštině i angličtině mluví o příslibu, koních na nebi, ale i násilí, které „přináší další násilí, a lhářích, kteří přinášejí další lži“.

Be’er vnímá představení jako jednotný celek složený z různých elementů. Proto je zároveň i spoluautorem scénografie, světelného designu a kostýmů. Hudební doprovod tvoří velice chytře namíchaná koláž velkého množství titulů. Přináší směs agresivity, bicích sól, melodických i konejšivých bluesových motivů až k zadrhávajícím pasážím a jednoduchým popěvkům.

Scéna je řešena velmi jednoduše. Celý hrací prostor zůstává volný a nejdůležitější výtvarný prvek tvoří otevřený světelný park. Reflektory jsou umístěny v pozadí, po stranách, nad jevištěm i přímo na rampě. Využívají studeného bílého, teplého žlutého či rudého světla měnícího se podle nálady a koncepce díla. Světla dovedou i velkou scénu zintimnit, když zabírají jen malý úsek jeviště. Kostýmy v tělové barvě se podobají spodnímu prádlu nebo svrškům na spaní, mužské připomínají nemocniční košilky.

Tanečníci se v představení absolutně odevzdávají. Připomínají svým výkonem archetypální pravěké lidi, kteří tančí, protože jedině takto se mohou vyjádřit. Motivace přichází zevnitř, z naladění na tělo a vnitřní rytmy. Pulzující hudba stále udržuje energii a naléhavost. I když ženská část souboru je skvělá, mužský projev mne naprosto fascinoval – robustní těla, ale maximálně plastická a výrazová.

Ansámbl Kibbutz Contemporary Dance Company se do České republiky vrátil po několika letech opět s naprosto fascinujícím pohybovým divadlem (naposledy zde hostoval v roce 2008 v rámci festivalu Tanec Praha). Není tedy divu, že brněnské publikum ocenilo izraelské hosty ovacemi vestoje.  

Psáno z představení 17. května 2017, Janáčkovo divadlo.    

Horses in the Sky
Choreografie, scéna a světelný design: Rami Be’er
Kostýmy: Rami Be’er a Lilach Hatzbani
Zvuk: Rami Be’er a Alex Claude
Baletní mistryně: Nitza Gombo
 

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Rami Beer

Kibbutz Contemporary Dance Company

Janáčkovo divadlo

Tanec

Divadelní svět Brno

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: