Čistit, nebo pálit? Prožívat a jednat, či přežívat a žalovat? Doufat, anebo trpět? Rozpory, respektive směry, kterými se může vydat osobní postoj člověka i společenské jednání.
Umwelt – Nemilosrdné zrcadlo lidského bytí
Slavnostní zakončení festivalu Tanec Praha je už pravidelně spjato s vystoupením ikonického tanečního souboru či díla světového věhlasu. K symbolickému završení sezóny se letos přidal i lehce politický podtext související s předáváním funkce předsednictví EU.
Woods – Vertikální propojení horizontálních energií
Outdoorové performance umístěné do veřejného prostoru jsou dnes již běžnou součástí dramaturgie kvalitních festivalů současného pohybového umění.
Joy Enjoy Joy – Nekonečné užívání radosti
Festival TANEC PRAHA se svým téměř tradičním červnovým termínem již 34 let stává přirozeným vyvrcholením české taneční sezóny.
Gret Palucca – Tanec prolamující bariéry
Německá tanečnice Gret Palucca patří mezi zásadní osobnosti poválečné vývojové linie výrazového tance ve střední Evropě.
InBetween: Dialogy mezi nebem a zemí, světem a lidmi, tancem a architekturou
Pohledy z různých stran působí různě. Někde stačí jen natáhnout lano, jinde je potřeba udržet tenzi napětí plnou vahou těla. Zodpovědnost kolektivní i individuální za to, co jsme si sami nad sebou vytvořili, co si sami musíme pohlídat, aby se to neuvolnilo.
Amorální – Dočasná hranice lásky a manipulace
Osobnost choreografky, tanečnice a fotografky Anny Benhákové patří k těm, které i přes své relativní mládí výrazně promlouvají do podoby současné české taneční scény svébytným tvůrčím viděním,...
Teď jsme tu „s dovolením“ my
Premiérové uvedení představení S dovolením tvůrčího kolektivu SPOLK představilo v divadle Ponec další skupinu současné mladé generace tvůrčích tanečních umělců, kteří se nebojí ve veřejném prostoru otevírat společenská a sociální témata...
Diskuze o taneční výchově na ZUŠ #2 – Proces a výstupy umělecké taneční tvorby s dětmi
Celostátní konference tanečních oborů ZUŠ pořádaná 8. října na pražské HAMU ve spolupráci Umělecké rady ZUŠ, Národního pedagogického institutu, NIPOS Artama a Tanečních aktualit přinesla do pléna řadu témat, která taneční obor dlouhodobě trápí.
Jožka Šaršeová: „Jednu přednost pohyb má: je nebo může být srozumitelný všem lidem na světě.“
Bylo to na sv. Martina před 120 lety, v roce 1901. Za okny psí počasí, vítr, bouřka a nakonec i řádná chumelenice, když se do rodiny truhlářského mistra v Předlicích na severu Čech narodila Josefína Šaršeová (11. 11. 1901 – 19. 11. 1982), významná představitelka našeho meziválečného novodobého tance.