LOVu zdar!

LOVu zdar!

LOVu zdar!

Ve Slévárně pražské La Fabriky se uskutečnila premiéra představení ženského tanečního uskupení Holektiv a žonglérského dua Bratři v tricku pod názvem Lov. Tvorbu obou souborů charakterizuje žánrová synkreze, cit pro komiku a vynalézavé fyzické postupy. Holektiv ve složení tří tanečnic Evy Staré, Karolíny Křížkové a Andrey Vykysalé (Benkové) předvádí pečlivou pozemní akrobacii a tanec s výrazovými prvky klaunérie. Bratři v tricku, Václav Jelínek a Adam Jarchovský, se věnují zejména žonglérskému umění. Spojením těchto žánrů vznikla zhruba sedmdesátiminutová podívaná s mysliveckou tematikou, odehrávající se převážně v lese a zakončená velkolepou mysliveckou hostinou.

Scénografie se skládá z pěti prosvětlených nízkých kmenů rozmístěných v jevištním prostoru; dominantu tvoří troje dřevěné štafle představující myslivecký posed. Zvolené scénografické prvky odpovídají tématu, scéna funguje jako celek a je využita na maximum.

Myslivecké kostýmy a dámský taneční, lehce splývavý šat odpovídají charakteru postav a potřebám performerů. Za zmínku stojí změna kostýmů všech tří dam před závěrečnou scénou mysliveckých hodů, jelikož probíhá souběžně s náročnou pozemní akrobacií a je zvládnuta na výbornou.

Hudební složku tvoří jak melancholické melodie, doprovázející taneční výstupy, tak i moderní beatová hudba podporující žonglérské duo. Průběžně jsou využity úryvky lidových písní a sem tam se ozývají zvuky podtrhující kouzelnou atmosféru lesa, ještě vyzdviženou světelně vytvořenými slunečními paprsky.

Groteska na divoko, ironie na smetaně…

První scéna se odehrává na lesní mýtince, kde se pasou tři půvabné srnky, dokud je nevyruší dva myslivci. V úvodu a prvním tanečním výstupu dostávají diváci nápovědu, jak celé představení číst a interpretovat. Tanec lovce a lovné zvěře se pomalu mění na duet mezi mužem, lovcem, a ženou, kořistí. Tím je nabídnut klíč k celkovému vyznění inscenace. Z každého dalšího výstupu je patrnější, že lidský a zvířecí svět jsou si v lecčem podobní. Že vždycky jsou mezi námi lovci, kořisti a oběti.

Následné výstupy ukazují další situace, které mohou v lese mezi samotnými zvířaty či myslivci a zvěří nastat. Performeři nabídnou divákům jelení souboj, střelbu kachen, kančí námluvy, lov koroptví a kromě již zmíněných srn se na jevišti objeví i lišky, psi, zajíc a řádně vykrmené sele. Účinkující ztvárňují dva typy rolí – čistě pohybové (zvířata) a komické postavy (myslivci, hodující hosté). Celý lov zakončují velkolepé zvěřinové hody, kterým předchází poctivá příprava všech chodů zahrnující např. poměrně realisticky zobrazené podříznutí prasete. Hody v závěru servírují největší porci grotesky a ironie a lze z nich vycítit až výsměch a zvýraznění absurdity celé této myslivecké tradice.

Fyzické divadlo a žonglérská show v jednom

Taneční a akrobatické výstupy Holektivu jsou (snad jako vždy) provedeny elegantně, s lehkostí a důrazem na (sebe)ironii a správný timing. Dámy pohybem suverénně a uvěřitelně napodobují zvířata a ve spojení s mysliveckým duem rozehrávají komické situace na groteskním principu vrcholící závěrečnou hostinou. Bratři v tricku nabízejí technicky zvládnuté žonglování s míčky, kužely, noži a s celkovým smyslem pro divadelní cítění. Je třeba vyzdvihnout i vzájemnou sehranou spolupráci obou souborů. Lov svým konceptem (skloubením tanečních a akrobatických výstupů s žonglérským uměním) balancuje na hranici fyzického divadla a nového cirkusu se špetkou ironie, nadsázky a v neposlední řadě snahou donutit recipienty pozastavit se nad tématem inscenace.

Psáno z druhé premiéry 12. dubna 2018, Slévárna, La Fabrika.

LOV
Koncept a režie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Výprava: Marianna Stránská
Hudba: Julie Lapačová
Světelný design: Ondřej Kyncl
Premiéra: 11. dubna 2018
 

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 2x

Témata článku

Bratři v trickuHolektiv

La Fabrika

Nový cirkusTanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: