Morsure vtáhne diváka do děje

Příšeří, přítmí, umyvadlo se zrcadlem, zvuk protékající vody, občas spláchnutého záchodu. Křehká blondýnka (Marie Molliensová) a vysoký muž tmavší pleti spolu tančí tango za zvuků reprodukované hudby, kterou střídá nebo doplňuje živá kapela tvořená zpěvačkou-kytaristkou, kontrabasistou a hráčem na bicí nástroje. Na scénu poté vstupují další tři muži, kteří se spolu chvílemi přátelí, chvílemi dohadují, chvílemi perou a jsou přítomni téměř po celou dobu představení. 

Companie Rasposo. Foto: Michel Corbiere.

Companie Rasposo. Foto: Michel Corbiere.

Hana Galiová Autor: Hana Galiová

Po pomalejším začátku nabírá Morsure tempo, zejména při scéně, kdy se hlavní protagonistka vrací odněkud z hospody, pouze s jednou botou na noze, přiopilá a veselá. V té chvíli se objevuje také pružná tyč, se kterou předvedou herci několik skvělých akrobatických kousků. Poprvé zazáří Marie Molliensová se svými salty a přeskoky. Jeden z mužů se ukáže být nápadníkem blondýnky a dvoří se jí různými způsoby, chce na ni udělat dojem. Předvádí své triky na zavěšených tenkých popruzích nebo na tyčích zapíchnutých v pojízdném stolečku. Akrobatické kousky střídají jemněji laděné momenty s intimním tancem dvou hlavních protagonistů doprovázených velmi zdařilou živou hudbou. Původně krátká mřížová stěna se pomalu rozrůstá. V jednom z vrcholných akrobatických čísel je na scéně pouze blondýnka s deštníkem, který vypadá, jako by ho zmáčkl vítr, a lano. Deštník slouží provazochodkyni k vyrovnávání rovnováhy, otázka je, zda ho tato skvělá protagonistka vůbec potřebuje, či jde spíše o estetický doplněk. Na závěr jsou stěny z mříží spojeny do kruhu a vznikne jakási obrovská klec uprostřed jeviště včetně ochranné vrchní sítě. Zrcadlo nad umyvadlem se vtipně promění ve vytahovací a padající dvířka, kterými je do klece vpuštěn muž v trenýrkách – divoká šelma. Velmi zdařile napodobuje zvířecí chůzi i skoky, chvílemi ho drezíruje krotitelka. Poslední skok a herec-zvíře zmizí a celé představení končí.

Companie Rasposo. Foto: Michel Corbiere.

Představení Morsure, což lze volně přeložit jako uštknutí nebo kousnutí, je svou dramaturgií spíše divadelně-tanečně-akrobatickým dílem. Nejedná se jako u jiných souborů vystupujících na Letní Letné o dechberoucí nepřestávající akrobacii, kdy divák neví, co má sledovat dřív nebo nad jakým výkonem se dřív podivovat. Kouzlo souboru Compagnie Rasposo spočívá naopak v ucelenosti inscenace, provázanosti, jemnosti, hudebnosti, v atmosféře, která se podařila hercům a hudebníkům navodit. Je pravda, že je poměrně dost vystavené na umu hlavní protagonistky-provazochodkyně, ale ostatní herci ji dobře doplňují, a tvoří tak společně kus, který rozhodně stálo (stojí) za to vidět.  

Psáno z představení 26. srpna 2015, Letní Letná.

Morsure
Scénář a režie: Marie Molliens 
Asistent režie: Fanny Molliens 
Scénografie a technika: Vincent Molliens 
Hudba: Benoît Keller, Christian Millanvois a Françoise Pierret 
Kostýmy: Solenne Capmas 
Akrobatický kouč: Dariusz Karczewski 
Choreografický dohled: Milan Hérich 
Produkce: Stéphanie Monnot Liodenot 

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Marie Molliens

Companie Rasposo

Letní Letná

MultižánrovéNový cirkus

Letní Letná

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: