Pohádka pro odvážné – O překonání strachu pro děti i dospělé

Chvíle napětí mají diváci možnost zažít spolu s hrdinou Pohádky pro odvážné. Temný příběh je inspirovaný lidovými pohádkami Pavla Dobšinského a beze slov jej vypráví jediný aktér a autor inscenace Andrej Lyga. Ten není v prostředí nonverbálního divadla žádným nováčkem, jedná se však o první počin jeho sólové tvorby. Představení je primárně určeno dětským divákům a vzniklo v koprodukci KD Mlejn, kde je také uváděné.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Hrdinou hororového příběhu je osamělý poutník, který na své cestě prožívá nejrůznější nesnáze. Prochází temným lesem plným nástrah v podobě zvěře, duchů a tajemných bytostí. Největší zkouškou je setkání s démonem, který jej na nějaký čas uchvátí a posedne. Možné je však, že se jedná jen o iluzi vyvolanou poutníkovým strachem, který je největší výzvou.

Vyjadřovacím prostředkem performera je pohyb v interakci s rekvizitami a v souhře s osvětlením scény a zvukem. V první části pohádky se uplatňuje stínohra. Hrdina putuje ponurým lesem a čelí nejrůznějším bytostem, které se zhmotňují na zadní stěně i všude kolem něj. Stíny přitom obratně promítá pomocí vlastních rukou a čelovky. Peripetie lesního dobrodružství dokreslují sugestivní zvuky, jako je kapání vody nebo zrychlující se až zoufalý dech hrdiny.

Perfektní nazvučení sálu a čistota zvuku jsou až překvapivé. Hrdina se konečně dostává na zdánlivě vřelé místo, snad na klidnou lesní mýtinu, kde si může vydechnout. Jeho odpočinek však záhy narušuje stupňující se nářek a ženský hlas. Je to mámení démona, který je vtělený do objevené lebky. Ta poutníka volá a vábí, načež očarovaný hrdina návnadám neodolá a démonovi podlehne. Posedlý zloduchem pak po zbytek představení divoce tančí a skotačí. Ukazuje se však, že lebka je ve skutečnosti vlastní vůlí a tajemnými silami nadaná hmota, která skočí na tvář hrdiny a tím jej ovládne. Materie je však tvárná a Andrej Lyga, který s oživlým materiálem na své tváři pracuje v podstatě poslepu, z ní vymodeluje svůj nový obličej s poměrně děsivou grimasou. V očarování ale není zlý a v jeho počínání nastávají i komické situace.  

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Výkon performera je obdivuhodný. Celou třičtvrtěhodinku je v neúnavném pohybu. Objevují se i akrobatické kreace. Vše je promyšleno a naplánováno, jen v práci s hmotou je patrná improvizace.

Dění na jevišti je úzce spjato s perfektně provedeným osvětlením Lukáše Klímy a s hudebním a zvukově pestrým doprovodem Ondřeje Kolína. Dotvářejí temnou, místy strašidelnou atmosféru. Diváci představení sledují v naprosté tichosti, děti se ani nehnou. Dokonce ani v momentu, kdy se Lyga některé snaží zapojit do příběhu. Oslovené děti zůstávají však sedět jak přibité a je cítit, že se jim taková pozornost dvakrát nezamlouvá. Produkce dráždí představivost a navozuje pocity strachu a úzkosti. Ale jak praví motto inscenace vypůjčené od Marka Twaina: „Odvaha je odolnost vůči strachu, ovládnutí strachu – ne absence strachu.“ Po představení nevypadají dětští diváci nijak vyděšeně, a dokonce se jdou na scénu odvážně přesvědčit, že démonova maska byla ve skutečnosti jen plastická hmota. 

 

 

Psáno z premiéry 14. května 2023 v 16 hodin, KD Mlejn.

 

Pohádka pro odvážné
Koncept, autor, performance: Andrej Lyga
Hudba: Ondřej Kolín
Světelný design: Lukáš Klíma
Produkce: Júlia Pecková
Koprodukce: KD Mlejn, z.ú.

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x


Fotogalerie

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Pohádka pro odvážné. Foto: Vojtěch Brtnický.

Témata článku

Andrej LygaPohádka pro odvážné

KD Mlejn

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: