Saturno, a Festa! – Renan Martins v prchavém okamžiku opojení

Saturno. A festa! Foto: Vojta Brtnický.

Saturno. A festa! Foto: Vojta Brtnický.

Brazilský tvůrce Renan Martins není českému publiku neznámý. Úzce spolupracuje s taneční skupinou ME-SA, pro kterou vytvořil například díla Let me die in my footsteps (2015) nebo REPLAY (2017). První jmenované se dokonce zařadilo mezi prestižní výběr Aerowaves Twenty 18, který každoročně představuje dvacítku nejslibnějších choreografů Evropy. Martins nyní přichází s novou premiérou, sólem nazvaným v jeho rodné portugalštině Saturno, a Festa! (volně přeloženo jako Party Saturn!).

Hned při vstupu do zkušební haly 23 Studia Alta jsou příchozím nabízeny špunty do uší. Diváci brzy pochopí proč. DJ Zen Jefferson alias √∑ Ç@K na jevišti rozjíždí divokou party – do éteru pouští slavné popové hitovky jako Work Bitch Britney Spears, brazilský funk nebo Makarenu od Los del Río. Pulzující atmosféra nutí některé diváky v hledišti k pohybu, do rytmu vyklepávají či vydupávají pravidelné metrum. Výjimku představuje ale sám autor, který se pomalými pohyby se zadržovanou energií přesunuje napříč sálem. Máte pocit, že brzy musí veškerá energie snad vybouchnout, ale ten moment stále nepřichází. Zpomalení a maximální koncentrace působivě kontrastuje s akustickou smrští, ve které se odehrává. Dění nápadně připomíná člověka pod vlivem nějakého druhu opiátu, ačkoliv tvůrce v programu osvětluje svou inspiraci odrážející se v názvu jinak – má jít o astrologický tranzit Saturnu, který má značný vliv na lidskou psychiku. Renanovy smysly v tu chvíli lačně vyhledávají ve svém okolí jakýkoliv podnět. Měl jsem pocit, že jeho práh vnímavosti byl snad nulový. Po vyprchání drogy (zřejmě stejně jako po ukončení tranzitu Saturnu) ale přichází vystřízlivění, deprese, pocity samoty, změny nálad – pláč střídá smích a naopak. Protagonista si svléká kabát, čímž symbolicky odhaluje své nitro. Snaží se s aktuální situací vyrovnat všelijak, ale nedochází smíru. Zmateně přechází z jednoho místa na druhé, jeho pohyby působí značně chaoticky. Vypadá to, jako by ho vždy něco napadlo, ale vzápětí ho vyrušila zase jiná myšlenka. Vypjatá atmosféra ztrácí na své síle i čitelnosti. Vše pak končí závěrečnou chůzí do kruhu, jejíž tempo se postupně zpomaluje, až se zastaví zcela.

Sólová performance je působivá zejména autorovým výkonem v první části, která vás uhrane svou naléhavostí, ale i pobaví různými vtipnými gagy, které se občas objeví. Naproti tomu druhá část se zdá poněkud fádní, jako by v ní pramen tvůrčích nápadů vyschl. Představený kus skvěle zapadá do syrových prostor zkušební haly, sám je totiž experimentem někde na půl cesty, hledající porozumění i východisko.  

Psáno z premiéry 18. října 2018, Studio Alta.  

Saturno, a Festa!
Choreografie: Renan Martins
Performance: Renan Martins, Dø
√∑ Ç@K (Zen Jefferson)
Hudba: Dø
√∑ Ç@K (Zen Jefferson)
Asistentka choreografa, dramaturgie: Colline Etienne
Premiéra: 18. 10. 2018

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Renan Martins

Studio ALTA

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: