Vzduchem – O rackovi, který chtěl být jiný

Vzduchem. Foto: František Ortman.

Vzduchem. Foto: František Ortman.

Kniha Jonathan Livingston Racek hned v úvodu popisuje ptačí pokusy o skutečné létání, svobodu těla i ducha. Alegorie života v totalitě a touha po svobodě i individualismu, dost možná i jako paralela k příběhu Ježíše Krista. Je nasnadě, že ji použil právě Matyáš Ramba jako předobraz své nejnovější tanečně-akrobatické premiéry Vzduchem souboru Losers Cirque Company.

Losers, jednomu z nejetablovanějších novocirkusových souborů u nás, není snová atmosféra a minimalistická poetika cizí. Jedna situace a jeden svět nabízejí tolik zajímavých okamžiků… Stejně jako u starších kusů se Losers i v nové produkci podařilo udržet komplexnost a napětí až do závěrečného potlesku. 

Tvůrci přitom nevycházeli z novely Richarda Davida Bacha otrocky. Kniha byla jen odrazovým můstkem a doplnili ji vlastními motivy o navazování vztahů. Na jeviště se možná nepřenesla její hloubka a naléhavost sdělení o věcech překračujících důležitost samotného život, to ale neumenšilo zážitek. Matyáš Ramba se zaměřil spíše na život v hejnu a vztahy mezi jednotlivými aktéry.

V úvodní scéně se objevuje Vojtěch Glaser s papírovou vlaštovkou v rukou, jako by k přicházejícímu „hejnu“ (jedna žena a čtyři muži) nepatřil. Ostatní se na něj koukají jako na cizí element, skáčou kolem něho, vydávají skřeky, tanec plynule přechází v pozemní akrobacii. Hejno Glasera vyzývá k reakci, každý jedinec po svém – jeden silou, druhý provokacemi, třetí až démonickou aurou.

Do té chvíle prázdná scéna Petra Horníčka (v jiných produkcích akrobata) se proměňuje a použité rekvizity se funkčně využívají. Posílání „puků“ z děr v baletizolu je zábavnou herní vsuvkou a podobných drobných motivů sledujeme povícero. Ekvilibristické tyče různých výšek představují bidýlka pro ptáky, les k proplétání i nalezení útočiště. Mezi nimi se rozvíjí hra vztahů mezi Glaserem a Kristýnou Stránskou, která zdařile využívá svých fyzických dispozic. Její silnou stránkou je herecká neokázalost a přirozenost prostá vulgarity, která bývá v novocirkusových vystoupeních někdy přítomna. Později ukáže svůj um i při handstand duetu s Vítězslavem Rambou. Oproti prvnímu, zamilovaně hravému, je tento duet více silový nejen využitou disciplínou, ale i vzájemným vztahem. 

Hejno se o sebe postará a nenechá se narušitelem zničit. Ulovení Michala Heribana do lasa se odstraněním tyčí změní v ulovení samotného lovce. Vězení však opouští, je poučen. Skupina má jinou (tu nejslabší?) oběť. Tomáš Pražák jako oběť šikany ostatních využívá plasticitu těla i dokonalý cit pro nuance v tanečním výstupu, plném až kontorsionistických prvků v okamžicích zkroucení těla do tyčí, které se staly mučicím nástrojem používaným jeho souputníky. Ač ve všech předchozích výstupech působí herecky nejsilněji při přechodech od hravých pozic po agresivní, právě v tomto výstupu strhává pozornost nejen pohybovou akcí, ale i projevenou křehkostí.  

V závěrečné části se další funkční rekvizitou stává veliká síť, která od počátku visí nad scénou jako mračna. Postupným snižováním se mění v past, v níž uvízne zmítající se a síly pomalu ztrácející Michal Heriban. Síť rovněž slouží coby neobvyklá trampolína. Je měkčí než obvykle a neumožňuje tak efektní akrobatické kusy. Ty však nejsou potřeba, neboť její využití a rozdělení scény do dvou světů je pro ucelenost inscenace vhodnější. Svůj prostor zde dostává i Vojtěch Glaser, specialista na tuto disciplínu, který se do tohoto momentu představoval spíše v hereckých polohách.

Produkce Vzduchem je sledem výstupů, které vždy něco sdělují. Není v ní sice tolik vrcholné akrobacie, jako tomu bylo například v loňském Kolapsu, ale je poetickou výpovědí o světě a společnosti, předvedenou s vkusem a grácií.

Psáno z reprízy 30. srpna 2018, festival Letní Letná.  

Vzduchem
Námět a choreografie: Matyáš Ramba
Hudba: Vladimír Mikláš
Scéna: Petr Horníček
Kostýmy: Lucie Červíková
Light design: Michael Bláha
Produkce: United Arts
Režijní supervize: SKUTR
Zvuk: Karel Mařík
Premiéra: 23. 8. 2018

VAŠE HODNOCENÍ

A jak byste představení hodnotili vy?

Hodnoceno 0x

Témata článku

Letní LetnáMatyáš Ramba

Losers Cirque Company

Nový cirkus

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

prosinec 2019

Po Út St Čt So Ne
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23 24
25
26
27
28
29
30
31
1 2 3 4 5
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: