Absolventské představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy ve Stavovském divadle

Absolventská představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy se každoročně konají v pražském Stavovském divadle a mají neodmyslitelné místo v tanečním diáři. Během dvou večerů se mladí tanečníci v různých rolích alternují. Ředitel konzervatoře Jaroslav Slavický na začátku večerů zdůraznil, že jejich dramaturgie je tvořena tak, aby ve zvoleném programu mohli studenti vykonat praktickou absolventskou zkoušku z oboru klasický a moderní tanec.

Svatba Aurory. Foto: Martin Roedl.

Svatba Aurory. Foto: Martin Roedl.

Taneční konzervatoř opět vsadila na klasický titul oděný do modernějšího hávu jako vděčnou podívanou pro rodiče i děti, když program zahájily variace ze 3. jednání slavného Čajkovského baletu Spící krasavice. V nastudování Kateřiny Slavické a Jiřího Horáka (s odkazem na Maria Petipu) sršely energií. Sborové scény a párové tance se rychle střídaly se sólovými variacemi i komickými baletními pantomimami. Vše podtrhly krásné kostýmy, které dodaly tanečníkům eleganci. Vytvořil je osvědčený kostýmní výtvarník Jiří Jelínek.

Sólisté Filip Martinský a Aneta Pešková – představitelé hlavního páru Prince a Aurory – byli na skvělé technické úrovni. Výbornou přípravu prokázali i ostatní tanečníci, vévodili jim Ludmila Novotná jako Dobrá víla, Aurora Kubelíková jako princezna Florina, ale také Tima Herz s Josefem Štěpančíkem jako Karkulka s vlkem.

Ve druhé části se představili studenti 8. ročníku v choreografii Sedm hříchů, kterou vytvořila Alena Drapalíková pro absolventy hlavního oboru moderního tance. Autorka se nechala inspirovat songy Jamese Newtona Howarda. Vybrala je tak, aby typově i charakterově seděly konkrétním tanečnicím a tanečníkům a podtrhovaly charakter jednotlivých hříchů. Emocionální, vitální a dynamické písně s taneční kompozicí dobře korespondovaly. Drapalíková vytvořila kus, který má náboj a švih, ať už se jednalo o část věnovanou hlavnímu hříchu – pýše, kterou s velkým nasazením představil Martin Vokal – nebo hněvu, dynamicky zatančeném Anastázií Dobrodinskou.

Svatba Aurory. Foto: Martin Roedl.

Další část představení patřila lidovým tancům a folklóru v podání studentů 6. a 7. ročníku. Jednalo se o soubor několika rozjásaných a dynamických čísel (Furiant, Kouřimsko, Zbujan, Klobúkový, V čase vína), ve kterých vynikl temperament studentů.

Závěr patřil suitě z baletu Raymonda. Technicky, ale i fyzicky obtížnou titulní úlohu Abderachmána tančil čistě Filip Martinský a pohyby rozvíjel široce do prostoru. Vysoký a elegantní tanečník má výborné předpoklady pro kariéru v baletních ansámblech. Choreografie nabídla náročné party i dalším tanečníkům, ať se jednalo o saracénský, španělský nebo arabský tanec. V mužské části sboru se odhalila absence či spíše nedostatek mužských absolventů pro sólistický soubor.  

Vystoupení posluchačů taneční konzervatoře zanechalo dobrý dojem. Škoda jen, že absolventské koncerty nemohou využít při svých představeních orchestr. Živá hudba by zvláště u Glazunovy Raymondy a Čajkovského Spící krasavice na jevišti vynikla. Koncert odhalil také několik výrazných talentů. Doufejme, že tanečníky budeme v dalších letech vídat na jevištích v zajímavých rolích. Absolventům přeji hodně štěstí, úspěchů a příležitostí v uměleckém životě.

Psáno z představení 21. června 2019, Stavovské divadlo Praha.  

 

Absolventi 2019

Hlavní obor klasický tanec: Tima Herz, Monika Janebová, Tereza Jindráková, Adéla Krandová, Žofie Kučerová, Adéla Lišková, Filip Martinský, Ludmila Novotná, Aneta Pašková, Josef Štěpančík, František Vlček, Tobiáš Waller

Hlavní obor moderní tanec: Anastázie Dobrodinská, Sophie Kereškéni, Ikonija Pelemiš, Zuzana Rabochová, Daniel Racek, Martin Vokal, Anna Weisová

 

Absolventské představení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy

Svatba Aurory (3. jednání z baletu Spící krasavice)
Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Marius Petipa
Nastudování: Kateřina Slavická a Jiří Horák
Kostýmy, scéna: Josef Jelínek

Sedm hříchů
Hudba: James Newton
Choreografie: Alena Drapalíková
Kostýmy: Roman Šolc

Furiant
Hudba: Cimbálová skupina JARA
Choreografie: Magdaléna Kaprasová

Kouřimsko
Hudba: Adam Votruba
Choreografie: Magdaléna Kaprasová

Zbujan
Hudba: J. Dumek
Choreografie: Magdaléna Kaprasová

Klobúkový
Hudba: J. Linka
Choreografie: Ján Novenko
Nastudování: Magdaléna Kaprasová

V čase vína
Hudba: J. Dumek
Choreografie: Libuše Hynková
Nastudování: Magdaléna Kaprasová

Fragment z baletu Raymonda
Hudba: Alexandr Glazunov
Choreografie: Jurij Grigorovič
Kostýmy: S. B. Virsaladze
Nastudování: Nelly Danko

 

 


Fotogalerie

Foto: Martin Roedl.

Foto: Martin Roedl.

Foto: Martin Roedl.

Foto: Martin Roedl.

Témata článku

Absolventský koncertAlena DrapalíkováCimbálová skupina JARAJán NovenkoJurij GrigorovičLibuše HynkováMagdaléna KaprasováMarius PetipaRaymondaSpící krasaviceTaneční konzervatoř hl. m. Prahy

Stavovské divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

SOUVISEJÍCÍ

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: