Cirk-UFF startuje v Trutnově

Čas outdoorových přehlídek zrovna začíná a všichni důležití aktéři z oblasti nového cirkusu se sjíždí do Trutnova, aby se zúčastnili festivalu Cirk-UFF, který je letos prezentován jako český showcase pro zahraniční promotéry a zájemce o toto umění. Cirk-UFF ale během svého sedmého ročníku nepředstaví jen české inscenace, šéf a dramaturg celé akce Libor Kasík totiž do Podkrkonoší pozval také mezinárodní hvězdy oboru, z nichž určitě nejzajímavější je australský soubor Gravity & Other Myths.

Trutnovské centrum UFFO. Zdroj: Cirk-UFF

Trutnovské centrum UFFO. Zdroj: Cirk-UFF

„Cirkus, jaký jste nikdy předtím neviděli, cirkus, který zachází až do koncepčních a intelektuálních limitů,“ uvádějí Australané svoji hru v anotaci. A právě takový typ představení hledá Kasík pro svůj festival každý rok – minule třeba v inscenaci Filament, která propojila řadu novocirkusových disciplín na nejvyšší úrovni, anebo ve skvělé show Pink on the Inside, kde švédský žonglér David Eriksson otevřel téma transgenderu a kontrastu síly a křehkosti.

Letos Cirk-UFF probíhá od středy 31. května do neděle 4. června, kdy největší festivalový rej vypukne v pátek a potrvá do neděle. První dva dny se představila La Putyka se svým nejnovějším kusem Batacchio. Režisér Maksim Komaro v něm zkoumá postupy kočovných divadelních společností 19. století, a to včetně technologií, kterých tehdy užívaly, iluzionistických a dalších efektů. Charakter scén, kostýmy a většina složek inscenace pracují s tímto tradičním pojetím, a inscenace je tak nevšední připomínkou, jak mohlo divadlo působit, když jsme ještě neznali televizi, film ani další „lákadla“ a ve středu dění byla magie jeviště.

Zatímco se však první dva dny hrálo jen Batacchio, během dalších tří dnů festival zahrne pětadvacet akcí, takže opravdu platí, že jeho jádro se odehraje od pátku do neděle. Celé dění proběhne v trutnovském centru Uffo či jeho bezprostředním okolí a sledovat jej můžete buď živě, anebo s námi v každodenní reportáži.  

Psáno z festivalu Cirk-UFF 1. června 2017, Uffo.    

Batacchio
Režie: Maksim Komaro
Choreografie: Ilona Jäntti
Kostýmy a make-up: Kristina Nováková Záveská
Hudba: Jan Balcar
Světelný design: Jan Mlčoch
Scénografie: Hynek Dřízhal
Světová premiéra: 12. května 2017
 

Témata článku

Ilona JänttiMaksim Komaro

Cirk La Putyka

Uffo

Nový cirkus

Cirk-UFF

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: