Letní Letná už potřinácté nabízí bohatý program

Až do 4. září probíhá již tradiční novocirkusový festival Letní Letná – i tentokrát se diváci mohou těšit na několik zahraničních hvězd, širokou nabídku představení tuzemské provenience, řadu workshopů i diskusí. Pro děti a jejich rodiče je letos připraveno více než pět desítek různých vystoupení. 

Beyond. Foto: Andy Phillipson.

Beyond. Foto: Andy Phillipson.

Z bohatého programu představil pořadatelský tým na tiskové konferenci nejvýraznější taháky. Jedním z nich bude bezpochyby představení Limbo stejnojmenného australského souboru, který svou kabaretem inspirovanou show plnou magie, akrobacie a živé hudby předvede v intimním prostoru tzv. spiegeltentu. Ten je kopií secesního belgického dřevěného šapitó se zrcadly a již samotná návštěva tohoto prostoru slibuje silný zážitek.

Z Austrálie pochází i druhý zahraniční host festivalu – soubor Circa s představením Beyond. Snová a surreální produkce by měla lákat především na dechberoucí a precizní akrobacii dovedenou až k extrému fyzických možností.

V minulých letech se publikum mohlo těšit z francouzských souborů a Francie je na Letní Letné zastoupena i v letošním roce díky skupině Cirque Le Roux. Stylizované The Elephant in the Room si pohrává s kombinací cirkusu, fyzického divadla a detektivního příběhu typického pro film noir. 

Limbo. Foto: David Solm.

Americký artista Daniel Gulko je pro fanoušky nového cirkusu jménem více než známým. Kromě spolupráce s tuzemskými soubory zde v minulosti vystupoval v několika zahraničních produkcích. V letošním roce se představí v obou polohách. Poprvé jako klaun v předpremiéře Bottom pod hlavičkou Cahin-Caha, podruhé jako režisér. Spolu s Ateliérem fyzického divadla DIFA JAMU se inspiroval Shakespearovým dramatem Romeo a Julie ke klaunerii Chaos srdce.

Česká novocirkusová scéna se neustále rozrůstá, soubory si s úspěchem troufají i na velké produkce. Mladí, avšak již etablovaní Losers Cirque Company se i letos předvedou s Walls and Handbags, které loni sklidilo na festivalu velký úspěch. Nemalé ambice bude mít i jejich nové vystoupení Beach Boy(s), které si odbude svou premiéru 19. srpna 2016. Na diváky čeká slunce, písek a kalifornské léto…

Letos poprvé Letní Letná opustí letenský park – a to do prostor Divadla Archa, kde se představí mezinárodní tým Divadla Krepsko s pražskou premiérou Edgar’s Echo. Inscenátoři v představení, inspirovaném životem spisovatele Lewise Carrolla, dávají velký důraz na divadelnost a komplexnost.

Festival však neláká pouze na již známá jména, prostor dostanou také mladé novocirkusové skupiny během dvou Cirksession. První z nich pro festival pořádá centrum pro nový cirkus Cirqueon, představí nastupující generaci artistů, kteří v současné době studují v zahraničních profesionálních cirkusových školách v Dánsku a Nizozemsku.

Festivalová nabídka je doplněna pestrým doprovodným programem. Konat se bude řada cirkusových dílen nejen pro děti, ale i pro dospělé, workshopy, přednášky, dokumenty, přítomna bude rovněž pojízdná knihovna. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět o novém cirkusu více, je pak určeno Cirkfórum 2016, setkání českých a zahraničních profesionálů a organizací. Ve spolupráci s Národním muzeem – Muzeem české loutky a cirkusu se v autentickém prostředí maringotky uskuteční pod názvem Cirkus starý – cirkus nový výstava historických cirkusových dokumentů, které mapují vývoj českého cirkusu od 18. století. Její autoři chtějí poukázat na propojenost české cirkusové tradice s novou cirkusovou školou.

Přesah cirkusového umění dokáže také přítomnost Zdravotních klaunů, kteří zde uvedou Kabaret klaunské kapely či čtyři dětská představení. A bude možné navštívit i zdravotně klaunskou ambulanci, která představí činnost této neziskové organizace. 

Témata článku

Ateliér fyzického divadla DIFA JAMUCahin-CahaCircaCirque Le RouxKrepskoLimboLosers Cirque Company

Divadlo ArchaLetní Letná

Nový cirkus

Letní Letná

Komentář

vložil Dagmar Bednáriková

IP: 94.112.101.34
Reaguje na:
Zvláštní výběr v textu... Zmiňuje se Cirksession, ale jen jeden... české soubory vůbec, jen nepříliš podařené představení studentů a Loosers... z toho si divák opravdu obrázek neudělá. Máme si zvyknout na to, že jsme trvale ignorováni?

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: