Mezinárodní festival pouličního divadla v Táboře – Komedianti v ulicích 2015

Rok se s rokem sešel a my jsme se plni očekávání skvělé podívané vydali do Tábora na mezinárodní festival pouličního divadla s příhodným názvem Komedianti v ulicích. Letošní ročník byl v řadě již pátým návratem komediantů do táborských ulic, návratem moderního pouličního umění do ulic památkové rezervace. Hlavním pořadatelem festivalu je město Tábor a o dramaturgii se do posledního detailu stará Radim Vizváry. 

DeFACTO® (Décalages).

DeFACTO® (Décalages).

Autor Radek Klika

Zahájení víkendového reje se ujal soubor Mime Prague se svými Animáky. Potěšili nás rozvernými etudami, poté provázeli celým festivalem a za neustálého kejklování, drobných improvizací a krátkých výstupů směrovali diváky na stanoviště, která byla rozmístěna po historickém centru Tábora a odehrávala se na nich jednotlivá představení. Během prvního dne jsme zhlédli ještě akrobatické vystoupení No brain, no pain souboru La Compagnie des pieds perchés, úžasné kousky s diabolem, které nám z Berlína přijel představit DJuggledy, vlastním jménem Jan Manske. Jeho představení neslo všeříkající název – El Diabolo. O příjemné zakončení úvodního dne se pod rozložitými korunami jírovců v zahradě Střelnice postarala herečka Irena Kristeková a hudebník David Hlaváč se svým vystoupením Iris ne-jde s davem. Jejich zpěv a hudba nás romanticky naladily, udělaly milou a klidnou tečku za živelným programem.            

Žonglovat se dá se vším

Sobotní klidné, horké a poněkud ospalé ráno na Žižkově náměstí téměř ve vteřině rozvířili energičtí Animáci na chůdách, klauni a mimové. Pobíhali mezi hosty kaváren, vítali turisty a všem ochotně předávali programy festivalu. Ještě chvíli jsme je pozorovali, ale přiblížila se třináctá hodina a první představení druhého festivalového dne, a to pohádka O třech kůzlátkách v podání Divadla Na kolečku. Tato loutkohra na motivy známé klasické pohádky zaujala především nejmenší diváky, kteří napjatě sledovali, jak to dopadne s nebohými kůzlátky, když na dveře chaloupky místo maminky kozy zaklepe zlý vlk. Po šťastném konci jsme se přesunuli na další stanoviště, do Pražské ulice, kde byl již připraven Václav Jelínek s žonglérským vystoupením Pan Václav a kouzelný pytel. Všem nám dokázal, že žonglovat se dá opravdu s ledasčím. Z pytle vytahoval rozličné předměty denní potřeby a uchvacoval nás obratností svých rukou. Ale to už nás Animáci naháněli na náměstí Mikuláše z Husi, kam dorazilo Divadlo Tme se svou divadelní road movie Brkelemeke o dvou přátelích a jejich touze po dobrodružných zážitcích. Následovalo vystoupení cirkusového souboru Cink Cink Cirk s názvem Bum. Účinkující nás zahrnuli kousky s okurkovou tematikou, díky vtipnosti a neskutečné energii prýštící z mladých performerů jsme vydrželi i na sluncem pekelně rozpáleném náměstí. Stálo to za to. V podvečer jsme viděli představení DeFACTO® česko-francouzského souboru Décalages a své triky s diabolem nám opět ukázal DJuggledy. Ve zbytku dne svá vystoupení předvedly soubory Kitschkong company (Perhappiness), V. O. S. A. Theatre (Vysoké snění) a celou divadelní sobotu zakončila romskou hudbou skupina Terne Čhave. Zřejmě nejvíce diváků přitáhlo představení Vysoké snění – odhadem pět set. 

Vysoké snění (V.O.S.A. Theatre).

Nejen představení, ale i dílny         

V neděli, tedy poslední den táborského festivalu, se prezentovalo pět souborů, a sice Divadlo 100 opic s představením Zajíček a velká mrkvová záhada, kouzelník Aleš Hrdlička s interaktivním programem pro děti WAA-BA!. Smrští krátkých etud diváky počastovali Animáci z Mime Prague. Ti v programu nahradili Vandu Hybnerovou a Lucii Kašiarovou, které své představení Angel-ky nemohly uvést kvůli zdravotní indispozici jedné z účinkujících. Pouliční loutkové divadlo na motivy světa Barona Prášila s názvem Baron Prášil uvedlo Divadlo Toy Machine. Celý festival završil příběh Jak šla Jůlie na výlet, který nám svými uměleckými prostředky převyprávělo Divadlo Kufr. Během festivalu se mohli diváci osobně zúčastnit i dílen, a to jak v sobotu, tak v neděli. Šlo o dílnu vzdušné akrobacie s Eliškou Brtnickou, dílnu žonglování se souborem Levoruce a oblíbené divadelní líčení, o nějž se postarala make-up artistka Smeries.

Pokud byste se o festivalu chtěli dozvědět více či zhlédnout fotografie, přečíst si další podrobnosti, neváhejte navštívit webové stránky: www.komediantivulicich.cz.

Ačkoli bylo po celý víkend slunečno a téměř nesnesitelné horko, neměli komedianti o diváky nouzi. Některé představení se jednomu líbilo, druhému zase nikoli. Důležité je to, že nás každý zážitek, každý vjem někam posouvá, tříbí náš vkus, uvědomujeme si, co se nám líbí a co naopak ne. Proto jsou všechny akce podobného typu naprosto nepostradatelné a nezastupitelné. Kultivují a vzdělávají naši společnost a v neposlední řadě nám všem přinášejí radost a zamračeným tvářím uštědřují lekce smíchu a uvolnění. Važme si tedy všech, díky nimž se nám těchto vzácných okamžiků dostává. A tak přejeme Komediantům v ulicích mnoho dalších úspěšných ročníků!

Psáno z festivalu pouličního divadla Komedianti v ulicích 7.–9. srpna 2015, Tábor.             

Témata článku

Radim Vizváry

Tábor

Multižánrové

Komedianti v ulicích

Komentář

vložil Mirka Vopatová

IP: 94.112.101.34
Reaguje na:
Radku,maš to napsané moc hezky což mě vůbec neudivuje.Gratuluji babička Mirka

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: