MOVE fest Ostrava 2015: A jdeme do finále

Tak, a je to tady! Poslední den MOVE Festu, poslední pokušení pro vytrvalé lovce, ale také čas na klid zbraní a závěrečné zhodnocení tohoto malého ostravského svátku tance a pohybového divadla. Uběhl jako voda, vyžádal si spoustu sil, výdrže a pevné vůle ze stran organizátorů  - to, aby na oplátku mohl přinést spoustu zážitků, nových informací a nevšedních setkání festivalovým divákům. 

MOVE Fest. Foto: Petr Kiska.

MOVE Fest. Foto: Petr Kiska.

Ani v závěru festivalu bohužel organizátorům nepřálo počasí, proto se některé z akcí, původně plánovaných pro venkovní prostor, musely přenést do tepla Cooltour kavárny. Tím ale nijak neubylo na jejich originalitě, spíše naopak. Tak například Indoor picnic, spojený s vystoupením novocirkusových umělců, fungoval stejně dobře na heboučkých zelených kobercích a měkoučkých polštářích, jako by býval fungoval na pravém trávníku. Původní „outdoor“ verze sice nabízela k posezení nově zbudovanou zahrádka Cooltour kavárny, ale člověk míní…

Kromě dobrého jídla měli návštěvníci MOVE možnost nakouknout pod pokličku příprav jedné velké taneční produkce, Ekmanova A Swan Lake, v dokumentu Rare Birds. Jak vypadá konečný výsledek dlouhého procesu zkoušek, hledání inspirace, realizace odvážných nápadů i častého střetu s tvrdou realitou, která příliš nepřeje snílkům, mohli diváci vidět již v sobotu 23. června, kdy se záznam představení promítal v ostravském Minikině.

Ženy. Foto: Petr Kiska.

Zlatý hřeb večera pak přinesla inscenace režisérky Adély Laštovkové Stodolové a choreografky Jany Burkiewiczové s názvem Ženy, na které spolupracovaly s režisérským tandemem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Ženy jsou třetí částí trilogie o vztazích, o podstatě a rolích žen a mužů (spolu s inscenacemi Malá smrt a Muži). Tři generace žen – symbolicky nazvané jako panna, matka a babice – procházejí postupně různými fázemi života, jsou na své cestě vedeny přáními, která jsou mnohdy nerealistická, přesto se jich však neustále drží. Představení se odehrává v prostředí střeleckého tábora, kde se ženy amazonky učí ovládat své šípy. Muži jsou ukázáni jako lovná zvěř, ale nakonec se stejně potvrdí, že žít s muži je  těžké, ale bez nich je to ještě horší. Inteligentní, vtipná, dojemná, moudrá a především hluboce lidská tanečně-divadelní hra oslovila také ostravské publikum, což bylo patrné z nadšených reakcí a chvály během závěrečné diskuze. Kladné reakce přicházely nejen od žen, ale také od mužů, kteří se rovněž dokázali ztotožnit se situacemi rafinovaně ztvárněnými v Ženách.

A tak skončil MOVE Fest 2015 – přejme mu ještě mnoho dalších ročníků, krásných představení a zástupy nadšených diváků.

Ženy
Námět, koncepce, režie: Adéla Laštovková Stodolová 
Choreografie: Jana Burkiewiczová, Adéla Laštovková Stodolová
Režijní supervize: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)
Kostýmy: Hana Zárubová
Scéna: Jakub Kopecký
Light design: Jakub Kopecký, Michael Bláha, Jana Burkiewiczová 
Hudba: Jan P. Muchow
Konstelační supervize:  Barbora Nádvorníková, Jan Bílý
Luk a šíp: Petr Horníček
Produkce: Iva Kopecká
Producent: Tereza Rychnovská, SKUTR
Foto vizuál: by Lucas Ross & Marketa Rosa
Grafika: Kryštof Procházka
   

Témata článku

Adéla Laštovková Stodolová

Kulturní centrum Cooltour

Nový cirkusTanec

MOVE fest

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: