Mše za duše II – Slavnostní otevření sezony 2015 v Jatkách78

V listopadu 2014 představil Cirk La Putyka veřejnosti nový multifunkční prostor Jatka78 nacházející se v pražské Holešovické tržnici. Prostor, který v Praze a – podle slov principála Cirku La Putyka Rosti Nováka mladšího – i v celé České republice chybí. Slavnostní otevření neslo název Mše za duše. Byla to „mše za duše všech, které na jatkách potkal osud jatečních zvířat. Zasvěcení místa novému umění.“ Po odehrání posledního zimního představení začal Cirk La Putyka chystat rekonstrukci haly. V únoru spustil na crowdfundingovém portálu Hithit.cz projekt Nakopni Jatka!, pomocí kterého chtěl do začátku dubna získat cílovou částku 2 000 000 Kč. To je v době, kdy se různými crowdfundingovými projekty internet jen hemží, poměrně smělý cíl a vysoká částka. Nicméně částku se podařilo získat, její výše byla dokonce o 21 % překročena a celkem bylo vybráno 2 421 090 Kč. Jedním ze způsobů, jak poděkovat přispěvatelům, bylo darování vstupenky na zahájení sezony 2015 – Mši za duši II.  

Foto: Jakub Jelen.

Foto: Jakub Jelen.

Hana Galiová Autor: Hana Galiová

Večer zahájil Rosťa Novák stručným výčtem toho, co se za získané peníze podařilo: zatemnit okna, pořídit vlastní osvětlovací techniku, udělat nové zásuvky, zajistit sezení pro diváky, dodat velké množství toaletního papíru na záchody. Jistě toho bylo a bude mnohem víc, sympatické bylo, že se nejednalo o dlouhý výčet přispěvatelů a sponzorů, jak tomu na podobných akcích bývá. Poměrně rychle se tedy přešlo k první části večera, a to k ukázce z nově připravovaného představení Cirku La Putyka Family, jehož premiéra je ohlášena na říjen 2015. Střídaly se výjevy ze života rodiny, i když obecně by se dalo říct, že se jednalo o důležité momenty životního cyklu člověka, jako je jeho příchod na svět, či naopak odchod z něj, svatba, namlouvání. Protože se tento kus zkoušel zatím pouze tři týdny, občas se objevovaly nepřesnosti při různých skocích, to však nijak neovlivnilo příjemný pocit z jemné nálady představení, který však střídaly velmi silné i temné okamžiky, mezi které patřil návrat opilého otce domů, kde ho s nadšením očekával jeho syn. Jeho city však nebyly opětovány, a tak nakonec syn převzal vzorce svého otce, kdy kopíroval jeho pohyby, vzestupy a pády. Ukázka jistě vzbudila v divácích velké očekávání na chystanou premiéru. 

Následoval několikaminutový klip z připravovaného celovečerního filmu o Cirku La Putyka, který natáčí Jakub Jelen, kameraman i fotograf souboru. Při přestavbě scény zazpíval Jiří Kohout, osvětlen svítilnami z mobilních telefonů diváků. Poté začala další ukázka z chystané premiéry na leden 2016 Almost Genius, Almost Idiot švédského souboru Svalbard Company, který strávil měsíc na rezidenci v Jatkách78. Objevily se vážné i humorné momenty s maskou jelena a košatými parohy na hlavě jednoho z protagonistů. Zajímavě zněla hudební složka, kdy umělci měli na nákupním vozíku, který se objevil i ve zmíněné filmové ukázce, různé nástroje a přístroje, a pomocí nahrávaných smyček, do kterých střídavě zpívali, sami naživo doprovázeli dění na jevišti. Ukázka byla poměrně dlouhá a chvílemi možná přepadl diváka pocit nudy, když čekal na nějaký zvrat či dechberoucí artistické číslo. Takové okamžiky však mohli všichni zažít po krátké přestávce, kdy k pobavení divaček a oproti prohlášení na začátku večera na dámských záchodech došel toaletní papír, který byl však zase rychle doplněn.  

Foto: Jakub Jelen.

V závěrečné části se protagonisté Cirku La Putyka předvedli ve svých parádních disciplínách, program připomínal části prosincového De Luxe programu. Střídaly se výstupy na šálách, s obručí, skoky na teeterboardu a z obří houpačky, vše jako vždy skvěle doprovázeno bandem La Putyky. Celý večer skončil potleskem vstoje. Diváci měli možnost vidět, že své peníze dobře investovali a že se mohou těšit na další podobné zážitky, které opravdu téměř nikde jinde u nás nezažijí.

Psáno z představení 24. dubna 2015, Jatka78.

Mše za duše II 
Cirk La Putyka a hosté

Témata článku

Rostislav Novák ml.

Cirk La PutykaSvalbard Company

Jatka78

Nový cirkus

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

duben 2021

Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: