Re-start v novém roce

Svět Sedmikrásek (Jitka Tumová, Iveta Krmelova). Foto: Michal Hančovský.

Svět Sedmikrásek (Jitka Tumová, Iveta Krmelova). Foto: Michal Hančovský.

Na Nové scéně Národního divadla uvedl Balet Praha Junior, pod vedením Viktora Svidró, a Pražský komorní balet společný taneční večer nazvaný Re-start 2019. Smysl je zřejmý, obě instituce jsou totiž nyní vzájemně propojeny, když se několik absolventů Tanečního centra Praha uplatnilo v Pražském komorním baletu, jehož uměleckou vedoucí se v roce 2018 stala Linda Svidró.

Reprízy inscenací z předchozích sezon

V první části večera reprízoval soubor Pražského komorního baletu Svět sedmikrásek Jiřího Pokorného, který měl premiéru v dubnu loňského roku (recenze zde). Nicméně nynější uvedení bylo daleko vyrovnanější než to premiérové. Inscenace vyjadřuje jistý nepokoj, podivný smutek (nad životem sedmikrásek bílých a černých) umocněný černými kostýmy a černou scénou, na níž se vyjímá několik málo neurčitých, světlých či prosvícených objektů. Tanečníci, a zvláště tanečnice, s technicky přesnou vybaveností, ze svých černých svršků přímo vylézají – až tak je jejich exprese silná. Posilou pro ansámbl je suverénní Tereza Kučerová, která přišla z Národního divadla.

Balet Praha Junior dále znovu uvedl Intimate Spaces/Důvěrná místa (recenze zde) vytvořené na hudbu Leoše Janáčka – fragmenty z Kreutzerovy sonáty – a v choreografii belgického umělce Samuela Delvaux. V první části inscenace vyjadřují tanečníci spíše herecké situace. Mladý muž odpočívá v křesle a neustále jej vyrušují tři dívky, které mu v pokojíku zhasínají světla. Má snad vidiny? Zdá se mu to, nebo do jeho klidného posezení skutečně zasahují cizí živly? V druhé části, která je již velmi taneční, se tři dívky stávají inspirací a múzami. Nebo snad matkami a pomocnicemi? Iritují mladíka, obtěžují ho nebo milují? Svým přirozeným hereckým výrazem v představení velmi zaujal Michal Vach z Baletu Praha Junior.

Intimate spaces. Foto: Michal Hančovský.

 

…a jedna novinka

Autorkou zcela nové inscenace Baletu Praha Junior je choreografka polsko-švédského původu Lidia Wos. S tímto mladým souborem nepracuje poprvé, takže i titul A New Beginning je pro ni i soubor mladých tanečníků významem a přínosem.

Kufr patří mezi časté a oblíbené rekvizity, a neznamená jen zavazadlo. Skrývá v sobě mnoho symbolů: odjezd či bolestný odchod, rozpačitý návrat, cestování, ale i čekání, nejistotu v rozhodování, strach z budoucnosti, melancholické vzpomínky či hledání nového světa, neznámého prostředí, a tedy „nový začátek“. Tolik alespoň stojí v anotaci programu.

Na třech větších podlouhlých lavicích čeká několik lidí. Před nimi stojí hromada kufrů. Odkud a kam jedou, kam cestují? Uprostřed čekárny telefonuje kluk, volá někam, kam se zřejmě ani nedovolá. Má obavu, co asi bude dál. Jeho etuda se zavazadlem není nijak přesvědčivá. V čekárně nastává jisté vzrušení. Zajímavé je, že přes zmíněné symboly cestování má tato taneční freska spíše crazy, humorné ladění, a doprovází ji country a veselá hudba Orkestra Del Sol. Scéna je prakticky prázdná, zásadní úlohu hrají jen taneční situace s kufry a lavicemi.

Na závěr komponovaného tanečního večera reprízoval Pražský komorní balet zdařilou choreografii sarkastického rozměru, Chvilku POEzie na motivy básně Havran od Edgara Alana Poea (recenze zde). Před dvěma lety ji vytvořil Marek Svobodník, již zkušený tanečník a choreograf. Na hudbu Jaroslava Ježka a Bedřicha Nikodéma vytvořil grotesku, v níž samozřejmě nejvíce vyniká Igor Vejsada, kterého obtěžují podivná monstra z hororových situací fantaskního Poeova světa. Je krásné vidět, jak si bývalý vynikající tanečník Igor Vejsada svého „bytí“ na jevišti užívá.

Psáno z představení 9. ledna 2019, Nová scéna ND Praha.

Chvilka POEzie. Foto: Michal Hančovský.

 

Re-start 2019
Balet Praha Junior a Pražský komorní balet

Svět sedmikrásek
Choreografie: Jiří Pokorný
Hudba: Nils Frahm, Davidson Jaconello (nová kompozice)
Návrh kostýmů: Joke Visser, Jiří Pokorný
Návrh scénografie: Jiří Pokorný, Pavla Beranová
Světelný design: Pavla Beranová
Světová premiéra: 29. 4. 2018
Tančí: Pražský komorní balet

Intimate Spaces
Choreografie: Samuel Delvaux (Belgie)
Hudba: Leoš Janáček
Asistent: Antonín Schneider
Světová premiéra: 23. 4. 2014
Tančí: Pražský komorní balet a Balet Praha Junior

A New Beginning
Choreografie: Lidia Wos (Polsko/Švédsko)
Hudba: Orkestra Del Sol
Asistent: Jan Schneider
Světová premiéra: 9. 1. 2019
Tančí: Balet Praha Junior

Chvilka POEzie
Choreografie: Marek Svobodník
Hudba: Jaroslav Ježek a Bedřich Nikodém
Hudební koláž: Marek Svobodník
Asistent: Igor Vejsada
Světová premiéra: 18. 12. 2016
Tančí: Pražský komorní balet

 

 

Témata článku

Balet Praha JuniorPražský komorní balet

Nová scéna ND

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červen 2020

Po Út St Čt So Ne
6
7
8 9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19 20
21
22 23 24
25
26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: