Balet mezi obrazy: Rembrandt a Saskia – Tanečníci Národního divadla v Národní galerii

Spojení výtvarného umění a baletu nabídne na Nový rok ve společném projektu Národní galerie Praha a Národní divadlo. V reakci na uzavřené kulturní instituce nabídne video natočené ve výstavě Rembrandtových děl tanec dvou sólistů baletního souboru první české scény, kteří interpretují vztah Rembrandta a jeho životní lásky Saskie van Uylenburgh.

Balet mezi obrazy – Rembrandt a Saskia. Foto: Serghei Gherciu.

Balet mezi obrazy – Rembrandt a Saskia. Foto: Serghei Gherciu.

Výstavu s názvem Rembrandt: Portrét člověka, která se připravovala několik let a měla začít na jaře, zdržela o půl roku pandemie koronaviru. Pořadatelé museli vyjednat jiné zápůjčky uměleckých děl, protože některá nebylo možné dovézt. Nakonec výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí začala v září, kvůli druhé vlně pandemie byla ale otevřená jen krátce.

S přechodem na nižší stupeň protiepidemického systému se znovu otevřela počátkem prosince, aby se po asi deseti dnech znovu uzavřela; spolu s dalšími čtyřmi výstavami ale dostala od ministerstva kultury výjimku a mohla zůstat otevřená. S přechodem země do nejvyššího stupně protiepidemických opatření je výstava od 27. prosince zase zavřená.

Výstava představuje 115 děl z významných zahraničních i tuzemských institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na českém území. Obraz Učenec ve studovně z roku 1634 ze sbírky Národní galerie je podle odborníků vzorovým příkladem Rembrandtova umění zachytit pocity a duševní rozpoložení portrétovaného.

Národní galerie spolu s Národním divadlem připravily projekt Balet mezi obrazy: Rembrandt a Saskia. Sólisté Baletu ND Evgeniya Gonzalezová a Fraser Roach v nahrávce interpretují vztah Rembrandta a jeho životní lásky Saskie. Tanec vychází z inspirace výtvarnými díly. Milostný duet se natáčel ve výstavních prostorách, kromě portrétu Rembrandtovy ženy Saskie se součástí vizuálního díla stal i obraz Učenec ve studovně. Videoart připravil italský režisér Marco Chiodi, který s Baletem Národního divadla dlouhodobě spolupracuje.

Video bude mít na sociálních sítích a kanálech YouTube obou institucí premiéru v pátek 1. ledna 2021 v 18:00 hodin.

Témata článku

Balet mezi obrazyFraser RoachMarco ChiodiNárodní galerieRembrandt: Portrét člověka

Balet Národního divadla

Tanec

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: