„Kam“ za tancem? Evropské soubory v týdnu zahrají Zimní pohádku i Coppélii po nizozemsku

Kulturní život se u nás zastavil před více než měsícem, ale taneční soubory z celého světa nepřestávají reagovat atraktivní online nabídkou. Tentokrát přinášíme tipy na představení významných evropských souborů, která budou k dispozici na přelomu dubna a května.

Zimní pohádka (Sarah Lamb and Steven McRae). Foto: Johan Persson.

Zimní pohádka (Sarah Lamb and Steven McRae). Foto: Johan Persson.

Nizozemský národní balet zpřístupní v sobotu 25. dubna od 19 hodin na svých stránkách představení Coppélia, které zůstane online po dobu jednoho týdne. Choreografie vznikla ve spolupráci uměleckého šéfa nizozemského tělesa Teda Brandsena a Janine Brogt. „Sieb Posthuma vytvořila kouzelný barevný svět Coppélie, divák se proto cítí jako v ilustrované knize, a to i díky „retro-futuristickým“ kostýmům Francois-Noela Cherpina,“ láká soubor na představení.

Do nabídky online představení se zapojil také soubor Velkého divadla v Moskvě. Ten zveřejňuje záznamy představení na svém YouTube kanálu, vždy pouze na 24 hodin v 18 hodin středoevropského času. V sobotu 25. dubna se na videoplatformě objeví adaptace Lermontova románu Hrdina naší doby.

První květnový den uvede britská scéna Royal Opera House taneční adaptaci Shakespearovy Zimní pohádky, příběhu o lásce a ztrátě. „Po premiéře představení chválili jak kritici, tak diváci pro emočně silné vypravování skrze znamenité taneční provedení. Spolu s originální scénografií Bob Crowleyho a atmosférickou hudbou Jobyho Talbota se Zimní pohádka stává moderní klasikou,“ uvádí Královský balet na svých stránkách. Wheeldonova choreografie měla premiéru v roce 2014. Taneční adaptaci Christophera Wheeldona můžete zhlédnout přímo na stránkách Královského baletu jako součást programu Our House to Your House. Premiéra se uskuteční ve 20 hodin středoevropského času. Recenzi inscenace od naší redaktorky Lucie Dercsényiové z roku 2014 si můžete přečíst zde.

 

 

Témata článku

CoppéliaHrdina naší dobyon-line tanecZimní pohádka

Balet Velkého divadla v MoskvěKrálovský balet v LondýněNizozemský národní balet

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: