Londýnský, pařížský nebo moskevský balet u vás doma: Prestižní soubory nabízejí během pandemie záznamy představení

V době globální pandemie se kultura ve velkém přesouvá do online prostředí, velké baletní domy nevyjímaje. Během sociálního distancování si můžete z pohodlí domova užít představení londýnského Královského baletu, Bavorského státního baletu, baletu moskevského Velkého divadla nebo Dánského královského baletu.

Labutí jezero - Balet Velkého divadla v Moskvě.

Labutí jezero - Balet Velkého divadla v Moskvě.

Bavorský státní balet připravil na sobotu 21. března záznam baletu George Balanchina Jewels (Klenoty) jako video na vyžádání. K dispozici bude od sobotních 19.30 hodin do nedělní půlnoci prostřednictvím platformy Staatsoper.tv, která zajistí domácí alternativu nejen pro taneční představení minimálně po celý nadcházející měsíc.

Balet Velkého divadla v Moskvě zpřístupnil pětici představení přes Marquee.tv, mezinárodní streamingovou službu performativních umění. K dispozici jsou plné verze baletů Spící krasavice, Bajadéra, Labutí jezero, Plameny Paříže a Bolt. Pro sledování Marquee tv. je nutné se zaregistrovat.

Na vícero platformách je možné sledovat také produkci londýnského Královského baletu. Ten odvysílá 27. března pohádku Péťa a vlk, 17. dubna pak Metamorfózu, vždy ve 20 hodin středoevropského času. „V těchto nejistých dnech, kdy se ruší představení v Royal Opera House i po celém světě, jsme připravili bezplatné živé vysílání i vysílání ze záznamu, které je možné zhlédnout kdekoliv na světě v kteroukoliv dobu. Přinášíme tak operu i balet do každého domova,“ uvádí operní dům na svých stránkách. Vysílat se bude prostřednictvím Facebooku i Youtube kanálu Royal Opera House.

Napoli - Dánský královský balet.

Dánský královský balet spustil na svých stránkách platformu Xtra, kde zatím uveřejnil záznamy dvou oper a jednoho baletu. Diváci zde mohou zhlédnout jedno z kultovních děl „otce“ dánského baletu Augusta Bournonvilla – balet Napoli. Vypráví příběh Teresiny a Gennara, kteří překonají nejhorší překážky i pokušení a ve finále konečně oslaví svou svatbu v ulicích Neapole. „Uprostřed zvláštních dní, které nyní prožíváme, je tento balet plný vitality a radosti z tance nutností“, dodává k výběru díla baletní mistr Nikolaj Hübbe.

Také pařížská Opera postupně uveřejňuje několik svých inscenací na internetu. Mezi jinými se mohou diváci těšit na klasický klenot Labutí jezero ve verzi Rudolfa Nyreyeva (od 30. března do 5. dubna) nebo poctu americkému choreografovi Jerome Robbinovi Soirée (od 13. do 19. dubna).

Témata článku

Tanec online

Balet Velkého divadla v MoskvěBavorský státní baletDánský královský baletKrálovský balet v Londýně

Tanec

Metamorphosis

vložil ZR

IP: 109.183.37.251
Reaguje na:
Já jenom trochu poopravím info ke Královskému baletu - nejde o Metamorfózy, ale Metamorfózu, tedy Proměnu dle F. Kafky v choreografii a režii Arthura Pity.

A co se týká Paříže - záznamy z Opery jsou teoreticky blokované mimo francouzské IP adresy, takže u nich se bude muset potenciální divák z ČR trochu posnažit...

Zobrazit další komentáře 1

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: