Národní divadlo moravskoslezké zve na záznamy představení i na tanec venku

Ostravské Národní divadlo moravskoslezké připravujeme v rámci svého krizového programu Divadlo pod rouškou speciální projekty a nabízí záznamy inscenací on-line prostřednictvím YouTube kanálu.

Tanečníci baletního souboru NDM v Ostravě. Foto: Lukáš Kaboň.

Tanečníci baletního souboru NDM v Ostravě. Foto: Lukáš Kaboň.

On-line vysílání jde výběrem napříč soubory – nabízí opery, muzikály i operety, připraveny jsou činoherní inscenace a baletní choreografie včetně originálních projektů. Záznamy jsou k dispozici vždy pouze v daném dni a čase od 18.30 hodin. Aktuální program najdete na webu NDM a Facebooku, tamtéž jsou konkrétní odkazy na YT nejpozději den před vysíláním.

V tomto týdnu nabízí program vytvořený v reakci na bezprecendetní situaci. Tento čtvrtek – 23. dubna v 18.30 hodin uvede projekt Balet venku  deset speciálních choreografií, tančených 15 tanečníky baletního souboru NDM. Každý dostal možnost připravit si vlastní choreografii na téma: Jak se peru se současnou situací, nebo si mohl vybrat z programu, který běžně tančí na divadelních prknech.

Nápad tančit na veřejném prostředí vznikl z omezení společně tančit na sále a v divadle, ze strachu tanečníků být spolu. A tak tanečníci tančí pouze v sólových kreacích. V duetech pak pouze životní partneři, nebo spolubydlící, ale hlavně tančí na distanční vzdálenost od kolemjdoucích diváků a s rouškami,“ podotkla šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.

Tanečníci baletního souboru NDM v Ostravě. Foto: Lukáš Kaboň.

Vystoupení bude předcházet záznam choreografie O Balcão de Amor Itzika Galiliho, který speciálně pro toto uvedení nahrál i svou zdravici. Dílo připomíná nástup kubánského mamba a hudbu Péreze Prada, který je dodnes označován za krále tohoto žánru. „Některé věci, s nimiž se jako dospělí setkáváme, nás zdánlivě triviálními drobnostmi navracejí do mládí a jeho nadějí,“ napsal Galili po své návštěvě Kuby, kde se setkával s Pradovou hudbou a odkud čerpal inspiraci k vytvoření díla plného jiskřivé komediálnosti, vtipu, přirozené sexuality i půvabných absurdit. Choreografie byla součástí taneční inscenace All that jazz, rock, blues, jejíž premiéra proběhla 2. listopadu 2017

V úterý 28. dubna uvede divadlo živě přenášený komorní koncert připravený ve spolupráci s agenturou Presto. Dále NDM nabídne například operu Francouze Ambroise Thomase Hamlet 30. dubna, operetu Heubergerova Plesu v opeře (v sobotu 25. dubna), během května pak Offenbachovy Krásné Heleny, Hervého Mamzelle Nitouche nebo Nedbalovy Polské krve. Činohra NDM pro chystá záznamy úspěšných inscenací Kuřačky (Anna Saavedra), Maškaráda čili Fantom Opery (Terry Pratchett – Stephen Briggs) nebo už na 7. květa Můj boj (Mein Kampf, autor George Tabori).

 

Témata článku

Balet venkuItzik GaliliO Balcao de Amor

Balet Národního divadla moravskoslezkého

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: