Polská Královská Opera slaví den tance představením o Noverrovi

Polská Královská Opera představí na Mezinárodní den tance představení Noverre en action s hostujícími tanečníky ze souboru Cracovia Danza. Živý přenos začne v 19:00 na YouTube.

Polská Královská Opera slaví den tance představením o Noverrovi

Polská Královská Opera slaví den tance představením o Noverrovi

Jak známo, datum narození či křestu (zde se vědci neshodují) slavného baletního mistra a choreografa Jeana-Georgese Noverra se stalo dnem, kdy celý svět oslavuje tanec. Přestože Noverre nikdy nenavštívil Varšavu, inscenace v choreografii Romany Agnel představuje jeho hypotetické setkání s králem Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Pro svůj balet vybrala choreografka hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, Jeana Josepha Rodolpha a Macieje Radziwiłła, které přednese Capella Regia Polona, soubor historických nástrojů Polské královské opery vedený Liliannou Stawarz.

Když v roce 1766 Noverre přisel o štědrý patronát vévody Karla Eugena ve Stuttgartu, pokusil se o získání zaměstnání na dvoře mladého polského krále. Za tímto účelem poslal do Varšavy své dílo Théorie et pratique de la danse v jedenácti velkých svazcích vázaných v kůži. Přestože Noverre post baletního mistra nezískal, jeho balety, popsané v této publikaci, se brzy ocitly na jevišti královského divadla ve Varšavě. Tento výjimečný dokument, obsahující principy jeho baletní reformy, partitury, libreta a kostýmní návrhy, přetrval po staletí a stal se inspirací pro Polskou královskou opera. Noverre en action je pokus znovuobjevit myšlenky tohoto mistra po více než dvou stech letech zapomnění.

Živý přenos z Královského divadla v muzeu Łazienki Królewskie proběhne ve čtvrtek 29. dubna od 19:00 – zhlédnout jej můžete zde.

 

Témata článku

Mezinárodní den tanceNoverre

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: