Taneční soubory Národního divadla se i letos zúčastní Mezinárodního dne tance

Oslavy Mezinárodního dne tance, který připadá na 29. dubna, se letos musí odehrávat online, to však neodradilo od účasti ani tanečníky Národního divadla. Jak soubor Laterny magiky, tak Balet Národního divadla uctí svátek umění, jež nezná jazykové bariéry a díky internetu dnes boří i ty prostorové! Můžete se těšit na lekce s našimi tanečníky a pedagogy, pohled do zákulisí zkoušek sólistů Baletu i na ukázku z repertoáru Laterny magiky z Nové scény.

Patrik Holeček. Foto: Serghei Gherciu,

Patrik Holeček. Foto: Serghei Gherciu,

Tančí celá republika

Den odstartuje Laterna magika v 10.30 hodin pod širým nebem. Lekci Pilates povede tanečník Ondřej Martiš, s nímž můžete pravidelně cvičit i díky streamům na Facebooku Laterny magiky. Tentokrát hodinu povede z trávníku Střeleckého ostrova, kde se původně měl odehrávat celý program Mezinárodního dne tance. „Slavit Mezinárodní den tance každý sám u své obrazovky je opravdu zvláštní pocit, vždyť tanec je především společenskou událostí a jednou z nejvíce kontaktních činností, jakou lidstvo zná. Zároveň je ale skvělé, že prostřednictvím nových technologií můžeme ukázat, že nás tanec opravdu spojuje, navzdory nepříznivé situaci,“ komentuje vedoucí souboru Laterny magiky Pavel Knolle.

Klasický baletní trénink patří k Mezinárodnímu dni tance již tradičně, několik let společná baletní lekce zalidňovala piazzettu Národního divadla, kde se před šesti lety sešlo rekordních 480 tanečníků. Letos se odehraje online a přenášena bude z celé České republiky, zahájení se odehraje na baletním sále v Národním divadle, odkud pak sólisté předají slovo a další cvik svým kolegům. Začátek v 16.30.

Sólistická zkouška jako překvapení

Za výjimečnou záležitost lze označit možnost sdílet sólistickou zkoušku Baletu ND. Třikrát po sobě (ve středu 29. dubna, ve čtvrtek 30. dubna a v pátek 1. května, vždy ve 14 hodin) bude možné prostřednictvím živého streamingu nahlédnout na baletní sály a zjistit, jak probíhá nastudování hlavních rolí.

Ve středu budete svědky toho, jak zkouší s baletním mistrem Jiřím Kodymem sólovou variaci do Labutího jezera přední sólistky Ayaka Fujii, Sophie Benoit a Evgeniya Gonzalez. Ve čtvrtek se můžete těšit na zkoušku baletu Leonce a Lena (Patrik Holeček, Giovanni Rotolo, Radka Zvonařová, Kristina Kornová; baletní mistr: Alexey Afanasiev). A v pátek se vrátí Monika Hejduková s Dianou Alonso k Labutímu jezeru.

Přehlídka toho nejlepšího

Ukázku z repertoáru Laterny magiky pak uvidíte i ve streamovaném večerním programu od 18 hodin. Laterna magika představí část oblíbené inscenace Cube, která spojuje současný tanec a videomapping v kaleidoskopu, jemuž vévodí základní motiv kostky. Ukázku si budete moci vychutnat se všemi scénickými efekty, protože tanečníci ji předvedou na jevišti Nové scény ND, překvapí vás ale neobvyklý úhel pohledu. Představení v režii Pavla Knolleho a choreografii Davida Stránského a Štěpána Pechara sklízí úspěchy už tři roky, má na kontě hlavní cenu z mezinárodního divadelního festivalu v Rumunsku nebo zvláštní ocenění za projekce z celorepublikové přehlídky Balet 2019. Účinkují Adéla Abdul Khaleg, Pavlína Červíčková, Tamara Kšírová, Tereza Kučerová, Patrik Čermák, Ondřej Martiš, Libor Kettner a Alex Sadirov.

Mezinárodní den tance se na celém světě slaví 29. dubna již od roku 1982. Datum bylo vybráno na den narození velkého baletního reformátora Jeana-Georgese Noverra (1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi.

Organizované oslavy Mezinárodního dne tance u nás iniciovala od roku 2009 Vize tance, posledních šest let pak probíhají v produkci Art 4 People. Je setkáním tanečních profesionálů i amatérů, divadel, konzervatoří, nezávislých umělců, představitelů klasického tance, moderních stylů, streetových technik i společenského tance.

Vysílání můžete sledovat na sociálních sítích:

Facebooková stránka Baletu ND a Laterny magiky
Facebooková stránka Art 4 People (https://www.facebook.com/Art4People)

Facebooková událost Mezinárodní den tance 2020 – online

YouTube

 

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku

Mezinárodní den tance

Balet Národního divadlaLaterna magika

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: