Když múzy mlčí…

Když múzy mlčí…

Když múzy mlčí…

Současná taneční scéna skýtá různou intenzitu zážitků a aktuálně není ani na naší politické scéně nouze o vskutku nekonvenční počiny. Nejen adepti Terpsichory musí vládnout fyzickou flexibilitou, ale i páteř české parlamentní demokracie se poslední dobou nebezpečně ohýbá. Do čela parlamentní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů byl totiž zvolen bývalý člen Veřejné bezpečnosti, který v roce 1989 usměrňoval dění na Národní třídě obuškem. Vzápětí na to premiér vlády, jenž vybraného adepta v médiích náruživě podporoval, byl náhle osvícen a chtěl ho odvolat. Což ovšem nestihl, neboť dotyčný po projevech občanské nevole rezignoval sám. A aby toho všeho nebylo málo, před pár dny konaná inaugurace hlavy českého státu ve Vladislavském sále se příliš nevydařila. Výstražná stávka studentstva #VyjdiVen dne 15. března 2018 (Petra Dotlačilová, Natálie Nečasová, Josef Bartoš, Monika Čižmáriková, Lucie Dercsényiová, Daniela Machová).

Do tohoto majestátního prostoru vstupovali nejen významné postavy našich dějin, ale také se zde kdysi tančilo. Tentokrát se jednalo o velmi zvláštní představení, v němž nešlo o žádné tanečky elit, ale o rétoriku jednoho muže. A ne ledajakou. Na pranýř se dostala i veřejnoprávní média, která byla označena za lživá a štvavá.

I když doménou Tanečních aktualit není politika, my, redaktoři a autoři, jsme rovněž zprostředkovateli dění, dění tanečního, pohybového, alternativního. I nás se citelně dotýká ohrožení svobody slova, k němuž během výše uvedené slavnostní události došlo.

Přestože múzy zatím mlčí a zbraně neřinčí, nechce se mi věřit, že by ti, kteří tvoří ve jménu umění, zůstali vůči takové zvůli hluší. Doufám, že umělecké a kritické vyjádření se nadále neobejde bez pádné artikulace uměleckých vizí, objektivity, vlastního názoru i náležité erudice. A že nebude potřeba stále více odvahy vyjádřit se a nemít přitom pocit, že byste, řečeno slovy jednoho politika, mohli být likvidováni… A to jenom proto, že komentujete, píšete a jste žurnalisté. Tedy, pardon, kritici.

Foto – vpravo dole: Redakce Tanečních aktualit na výstražné stávce studentstva #VyjdiVen dne 15. března 2018 (Petra Dotlačilová, Natálie Nečasová, Josef Bartoš, Monika Čižmáriková, Lucie Dercsényiová, Daniela Machová).

Témata článku

Tanec

DIÁŘ PŘEDSTAVENÍ

červenec 2020

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1 2
DEJTE NÁM TIP NA PŘEDSTAVENÍ

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: