Lze brát Českou taneční platformu ještě vážně?

Je to tak trochu folklór, a tak trochu skandál. Řeč je o programu přehlídky toho tak zvaně nejlepšího, co český tanec nabízí – tedy o České taneční platformě (ČTP). Už řadu let je jeho zveřejnění, alespoň u mě, spojeno se smíšenými pocity. Nejde ani tak o to, koho porota vybrala – nechci se nikoho dotknout, někteří tam určitě patří –, ale spíše o to, koho nevybrala. Kdysi jsem zažívala prudkou bezmoc a nevěřícnost, dnes jsou to valéry cynismu. Yvoně Kreuzmannové jsem po obdržení předběžného výběru ČTP poslala email: „Jak to děláte, že nevyberete to, co já považuju za skvosty?“ Přátelsky opáčila, jakéže skvosty mi v programu chybí?  Teď jí veřejně odpovídám: No, třeba Ostrov Jany Burkiewiczové! Jak může odborná porota něco takového přehlédnout? Vím, že to nepřehlédla...

Jana Návratová.

Jana Návratová.

O ignorování některých tvůrců a děl české taneční scény už se psalo, viz sloupek Čára přes rozpočet Josefa Bartoše a debata pod ním. A musí se asi psát znovu. Jestliže na platformu přijíždějí, jak Yvona Kreuzmannová často hlasitě opakuje, desítky významných prezentérů, dramaturgů, festivalových ředitelů, pak se na přehlídce tomu věnované nedozvědí, že u nás máme talenty, jako Lenka Vagnerová, Jana Burkiewiczová, DEKKADANCERS… Tím se skandálně deformuje obraz českého tance. Soubor Burki&com například nikdy nedostane takovou podporu jako tvůrci z okruhu Tance Praha. Nic by nám do toho nemuselo být – rozhoduje o tom dramaturgická rada, jsou to volby Tance Praha a jejich zodpovědnost. Jenže ty peníze, za které se to děje, jsou veřejné, tedy i naše. Objemy financí, které Tanec Praha každý rok „vygrantuje“, jsou veliké, a je tedy správné se k výsledkům těchto investic odborně vyjádřit. Z České taneční platformy se bohužel stala lokální přehlídka osobních vazeb a kontaktů. V politice se tomu říká klientelismus. Je to příkré označení neslučitelné s kulturním prostředím, které stojí a padá na osobních vztazích? Možná. Proto je nutná širší diskuse a hlavně odvaha na ní promluvit.

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

 

Témata článku

Česká taneční platforma

Tanec

Lze brát ČTP vážne? + Ži a nech žít! =

vložil Kata Zagorski

IP: 188.167.103.175
Reaguje na:
Umelec nesmie nikdy brať žiadny výber úplne vážne.
+1 0 ! Odpovědět

Re: Skutečně?

vložil Jiri Bartovanec

IP: 78.54.48.47
Reaguje na: Skutečně?
Dobrý den, velmi nerada se zapojuji do diskuzí, ale tohle mi nedá. Tanec Praha dává již mnoho let šanci spoustě umělcům zářit, zkoušet, performovat i v zahraničí atd.. Současné umění tance je hodně subjektivní, proto je vybrána odborná porota, která selektuje dána představení. Nevím, proč by to tedy měli být shazováno pouze na jednu osobu a její vztahy. Z článku čiší velký mindrak pani, která pro mě absolutně nedosahuje hodnot, které by ji dovolovali hodnotit ostatní.
Pani Dagmar, možná by jste se nám mohla sama představit, abychom věděli s kým máme tu čest. Naprosto s článkem souhlasím. Tenhle článek oslovil a potešil, tleskám autorce
Sdílím stejný názor již několik let. Přesně tyhle a podobné otázky přímo na vedení divadla, které jsem již během svého hostování v divadle, přihlašování svých děl na CTP a festivalu se mezi námi rozpoutala diskuze ze které bylo dobré co nejdříve vycouvat. Ne ze strachu přijít o vyhřáté místečko, ale spíše, že nemáte rétorickému umu pi.Kreuzmanové nikterak jak oponovat. 30 + let v branži už nabízí dosti velké brnění proti těm křiklounům, jako jsem já a jak by pí.Kreuzmanová řekla - začínající choreograf - a pronesla by věštecké řeči o mé budoucí kariéře. Však úsměvné, to známe z minulosti, že si rádi (Češi) hrajeme na chytřejší, a úspěch přeci v české kotlině nikdy neodpouštíme.

Píšete o Tanci Praha jako by jste měla vlastní zkušenost. Podle vás umělci září, a jaké to štěstí mají, že mohou zkoušet a performovat. Člověk by měl být vděčný, že? A náhodou neměl by to dělat i zadarmo? To není od reality daleko….. honoráře jsou tristní a nebo právě záleží kdo jste a jaké vztahy s vedením máte. Věřte, že mluvím z mnohaleté zkušenosti spolupráce s nimi. Ať si klidně platformu dělají a podle vás selektují - již to slovo mluví za vše. A nakonec ta vaše poslední věta. Mindrák? Ten mám určitě podle vás i já a prominte, ale autorka je v oboru známou a kompetentní osobou, s velkým rozhledem, otevřeností… právě že článek přišel od ní, by nás mělo o to více zajímat co se již léta kolem Tance Praha a Ponce děje. Do teď se hleďelo pryč, o problému se ví i mezi umělci, tak proč neotevřít debatu?
+20 -4 ! Odpovědět

Skutečně?

vložil Dagmar

IP: 86.49.243.238
Reaguje na:
Dobrý den, velmi nerada se zapojuji do diskuzí, ale tohle mi nedá. Tanec Praha dává již mnoho let šanci spoustě umělcům zářit, zkoušet, performovat i v zahraničí atd.. Současné umění tance je hodně subjektivní, proto je vybrána odborná porota, která selektuje dána představení. Nevím, proč by to tedy měli být shazováno pouze na jednu osobu a její vztahy. Z článku čiší velký mindrak pani, která pro mě absolutně nedosahuje hodnot, které by ji dovolovali hodnotit ostatní.
+5 -24 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 3

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: