Vyletět z hnízda

Když byl svět ještě zcela „normální“, bylo devízou některých tanečních škol, speciálně Konzervatoře Duncan centre nebo katedry tance HAMU, že studenti mohli v rámci smluvních programů vycestovat na stáž do zahraničí. Pobyt v zahraničí dá mladému, tvárnému studentovi pocit naprosté svébytnosti a samostatnosti. Má vliv na jeho osobní růst, pozná kolegy z mnohdy exotických kulturně-jazykových prostředí. Studenti na stáži dospějí nejen osobnostně, ale zažijí i nové přístupy, setkají se s různými filozofiemi, jejich tělo se ocitne ve světě neohraničeném čtyřmi stěnami jejich alma mater. Osobní setkání s významnými osobnostmi na sále či v učebně je prostě zkušenost k nezaplacení.

Lucie Štádlerová. Foto: Soukr. archiv L.Š.

Lucie Štádlerová. Foto: Soukr. archiv L.Š.

Když jsem dříve sledovala absolventské práce studentů Duncan centre, kteří měli stáž za sebou, v jejich projevu jsem viděla jasně čitelné sebevědomí, jistou vyzrálost a jen velmi málo trémy a nejistoty. Loňská absolventská představení vykazovala však spíše nezkušenost, neobratnost a strach. Troufám si tvrdit, že na tom má nemalý podíl právě skutečnost, že z pandemických důvodů studenti nemohli vycestovat. Neměli možnost nabýt tolik potřebné a osobnost utvářející zkušenosti, které z nich na jevišti udělají zcela jiného člověka-interpreta.

Nikdo z nás nevěděl, co covid dokáže, jak moc nás ohrozí a jak moc je třeba se mu vyhýbat. Po dvou letech ale víme, že je třeba se s ním naučit bezpečně žít. Tak doufám, že máme za sebou poslední rok převážně v online prostoru a studenti budou moct opět vyletět z hnízda a naučit se sami létat.

 

Další sloupky si můžete přečíst ZDE.

Témata článku

Tanec

-

vložil Kata Zagorski

IP: 188.167.103.175
Reaguje na:
Zaujímavý postreh, tiež sa mi zdá, že sa v telách ľudí uložil strach..
+2 0 ! Odpovědět

Zobrazit další komentáře 1

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: