52. ročník festivalu Zlatá Praha bude letos poprvé hostit Národní divadlo

52. ročník festivalu Zlatá Praha bude letos poprvé hostit Národní divadlo

52. ročník festivalu Zlatá Praha bude letos poprvé hostit Národní divadlo

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha pořádaný Českou televizí má dlouholetou tradici. Letos se koná už po dvaapadesáté, a přesto ho čeká jedna zásadní premiérová změna. Poprvé jej od 30. září do 3. října 2015 hostí Nová scéna ND a její nejbližší okolí, čímž festival, zaměřený na hudbu a tanec, dostává další významný rozměr. Nejen televizní diváci, ale nyní i návštěvníci divadla se mohou těšit na řadu významných osobností, živých vystoupení i televizních snímků o hudbě a tanci z celého světa.
Sérii slavnostních večerů zahájí 30. září galapředstavení k jubilejnímu 70. výročí založení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Na programu (2. října) je i setkání s patronem Zlaté Prahy Jiřím Kyliánem a projekce filmů, ve kterých tento světoznámý choreograf účinkuje nebo je dokonce sám režíroval. Na stejný den je připraven i komorní recitál legendy světové opery Soni Červené, který současně Česká televize natáčí. V rámci Zlaté Prahy se také představí slavní absolventi Akademie múzických umění, která letos slaví sedmdesát let od svého vzniku. Mezi partnerské večery festivalu patří Zahajovací koncert 120. sezóny České filharmonie v Rudolfinu a slavnostní premiéra Belliniho opery Norma ve Státní opeře.
Návštěvníkům festival zdarma nabídne – v instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě – několik desítek hudebních a tanečních snímků z celého světa, které se utkají o titul Grand Prix Golden Prague.
Na Nákladovém nádraží Žižkov čeká diváky série akcí nazvaná ČT art naživo. 1. října se představí Street Zone, party plná battlů, tanečníků, workshopů, beatboxu a DJs. 2. říjen bude patřit contemporary dance, 3. října pak prostor ožije swingem.
Festival vyvrcholí 3. října Zlatým dnem Zlaté Prahy. Ten přinese celodenní doprovodný program na piazzetě Národního divadla. Na hlavním jevišti se představí jazzové koncerty, ukázky repertoáru tanečních konzervatoří a taneční katedry AMU, choreografie z nově připravované premiéry Pražského komorního baletu, pantomimické vystoupení a workshop, ukázky dalších tanečních stylů (street dance, pole dance, salsa, argentinské tango) a Baletní dílna Baletu Národního divadla. Ve workshopovém prostoru budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet si otevřené lekce street dance, salsy, argentinského tanga či contemporary latino. Celodenní program bude ukončen otevřenou tančírnou a společným flashmobem a tečkou za tímto dnem bude akrobatické vystoupení, tzv. cyr wheel a Wall dance. 52. ročník Zlaté Prahy následně uzavře velké finále - Slavnostní vyhlášení výsledků a program složený z toho nejlepšího ze současné české taneční a hudební scény, který v přímém přenosu vysílá ČT art.

Vstup na všechny akce je zdarma.

Více informací najdete na webové stránce festivalu www.festivalzlatapraha.cz.

Zdroj: Česká televize

Témata článku

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: