Balet Národního divadla Brno přichází s novou premiérou věnovanou módní ikoně Coco Chanel

Choreograf Mário Radačovský připravil balet o ženě, která změnou šatníku moderní ženy převrátila svět módy vzhůru nohama. Balet Coco Chanel seznámí diváky s některými důležitými aspekty života francouzské vizionářky a samozřejmě klade velký důraz také na elegantní kostýmy ve stylu Chanel, které pro NdB navrhla výtvarnice Ľudmila Várossová. Premiéra baletu Coco Chanel se koná 3. května v Mahenově divadle.

Coco Chanel. Foto Martin Divíšek.

Coco Chanel. Foto Martin Divíšek.

Coco Chanel byla vizionářkou, dravou obchodnicí, ženou milovanou i velmi osamocenou. Svou trnitou cestu na vrchol si proklestila z nejnuznějších poměrů. Pro svůj úspěch byla ochotná obětovat téměř vše. A díky neuvěřitelnému odhodlání se jí to povedlo – dnes zná její jméno celý svět. Osobní život Coco Chanel byl stejně poutavý jako její kariéra. Její aféry s nejvýznamnějšími muži, stejně jako přátelství s dobovými umělci a intelektuály, ukazují na ženu, která byla stejně nezávislá v osobním životě, jako ve své profesionální kariéře. Nikdy nevstoupila do manželství, ztělesňovala a propagovala obraz silné, nezávislé ženy, což bylo v její době revoluční.

Inscenace si ale neklade za cíl převyprávět celý život Coco Chanel. Choreograf si vybral určité momenty z jejího života a koncepci postavil na módní přehlídce, jako na důležitém komponentu světa módy. „Hledal jsem klíč, jak se v životě Coco Chanel neutopit. Spoustu situací a životních zákrut jsem úmyslně vynechal. Esencí jejího života, a vlastně života každého módního návrháře, je podle mne přehlídka. Přehlídka módy, přehlídka života. Na pozadí příprav fashion show se retrospektivně objevují flashbacky z hrdinčina života, které vždy na okamžik vyvolají konkrétní vzpomínku,“ doplňuje umělecký šéf Baletu NdB a choreograf inscenace Mário Radačovský.

Velký důraz se v tomto baletu kladl přirozeně na jeho výtvarnou stránku. Kostýmy v představení podtrhují typické znaky rukopisu Coco Chanel – odvahu, se kterou pracovala při odbourání zbytečné dekorativnosti, či používání mužských prvků v ženské módě a naopak. Náročného úkolu se zhostila slovenská kostýmní výtvarnice Ľudmila Várossová. „Být autorem kostýmní výpravy pro Coco Chanel vyžaduje mix odvahy a pokory současně. Zejména pokud nám v první řadě nejde o dobový přepis jejího života. Přeji si, aby kostýmy v představení velebily znaky jejího nadčasového rukopisu“, říká výtvarnice.

V rámci scény bude dominantní slavné schodiště ateliéru Chanel obložené zrcadlem, na kterém se konaly přehlídky nových kolekcí během jejího života a stalo se ikonickou inspirací. Symbolizuje na jedné straně okázalost, na druhé pak obraz samoty, který doprovázel Coco Chanel celým životem. Autorem scény je slovenský výtvarník Marek Hollý.

Jako hlavní představitelky se během této a příští sezony postupně představí první sólistky souboru Se Hyun An a Chanell Cabrera Sansón, demisólistka Gloria Benaglia nebo hostující Kristýna Kmentová, která dříve působila jako demisólistka souboru.

Zdroj: Michaela Paučo, divadlo.cz

Témata článku

Coco ChanelMário Radačovský

Balet Národního divadla Brno

Mahenovo divadlo

Tanec

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

to nejčtenější z tanečních aktualit

Přihlašte se k odběru newsletteru: